nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio | Is Nationwide Insurance 5525 Parkcenter Circle Dublin Ohio Any Good? Seven Ways You Can Be Certain

NASCAR Sprint Cup



nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio
 | Dublin, Ohio, USA » Nationwide Insurance
Dublin, Ohio, USA » Nationwide Insurance | nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio

SCHEDULE/RESULTS

Feb. 12—x-Budweiser Shootout (Kurt Busch)

Feb. 17—x-Gatorade Duel 1 (Kurt Busch)



Feb. 17—x-Gatorade Duel 2 (Jeff Burton)

Feb. 20—Daytona 500 (Trevor Bayne)

Feb. 27—Subway Fresh Fit 500 (Jeff Gordon)

March 6—Kobalt Tools 400 (Carl Edwards)

March 20—Jeff Byrd 500 presented by Food City (Kyle Busch)

March 27—Auto Club 400 (Kevin Harvick)

April 3—Goody’s Fast Pain Relief 500 (Kevin Harvick)

April 9—Samsung Mobile 500, Fort Worth, Texas

April 17—Aaron’s 499 (Jimmie Johnson)

April 30—Crown Royal 400, Richmond, Va.

May 7—Showtime Southern 500, Darlington, S.C.

May 15—Dover 400, Dover, Del.

May 21—x-NASCAR Sprint All-Star Race, Concord, N.C.

May 21—x-Sprint Showdown, Concord, N.C.

May 29—Coca-Cola 600, Concord, N.C.

June 5—Kansas Speedway 400, Kansas City, Kan.

June 12—Pocono 500, Long Pond, Pa.

June 19—Heluva Good! Sour Cream Dips 400, Brooklyn, Mich.

June 26—Toyota/Save Mart 350, Sonoma, Calif.

July 2—Coke Zero 400 Powered By Coca-Cola, Daytona Beach, Fla.

July 9—Quaker State 400, Sparta, Ky.

July 17—Lenox Industrial Tools 301, Loudon, N.H.

July 31—Brickyard 400, Indianapolis

Aug. 7—Pennsylvania 500, Long Pond, Pa.

Aug. 14—Heluva Good! Sour Cream Dips at The Glen, Watkins Glen, N.Y.

Aug. 21—Michigan 400, Brooklyn, Mich.

Aug. 27—Irwin Tools Night Race, Bristol, Tenn.

Sep. 4—Labor Day Classic 500, Hampton, Ga.

Sep. 10—One Aftermost Race To Make The Chase 400, Richmond, Va.

Sep. 18—Chicagoland 400, Joliet, Ill.

Sep. 25—Sylvania 300, Loudon, N.H.

Oct. 2—AAA 400, Dover, Del.

Oct. 9—Hollywood Casino 400, Kansas City, Kan.

Oct. 15—Bank of America 500, Concord, N.C.

Oct. 23—Talladega 500, Talladega, Ala.

Oct. 30—TUMS Fast Relief 500, Ridgeway, Va.

Nov. 6—AAA Texas 500, Fort Worth, Texas

Nov. 13—Kobalt Tools 500, Avondale, Ariz.

Nov. 20—Ford 400, Homestead, Fla.

x-non-points race

POINTS LEADERS (through April 17)

1. Carl Edwards, 295; 2. Jimmie Johnson, 290; 3. Dale Earnhardt Jr., 276; 4. Kevin Harvick, 268; 5. Kurt Busch, 267; 6. Kyle Busch, 257; 7. Ryan Newman, 253; 8. Matt Kenseth, 252; 9. Juan Pablo Montoya, 246; 10. Clint Bowyer, 245; 11. Paul Menard, 242; 12. Tony Stewart, 240; 13. Jeff Gordon, 234; 14. Mark Martin, 226; 15. A J Allmendinger, 226; 16. Greg Biffle, 221; 17. Denny Hamlin, 195; 18. Kasey Kahne, 194; 19. Martin Truex Jr., 192; 20. David Ragan, 191; 21. Marcos Ambrose, 188; 22. Jeff Burton, 185; 23. Jamie McMurray, 181; 24. Joey Logano, 179; 25. Bobby Labonte, 178; 26. David Reutimann, 174; 27. Brad Keselowski, 171; 28. Brian Vickers, 155; 29. David Gilliland, 149; 30. Regan Smith, 142; 31. Robby Gordon, 128; 32. Casey Mears, 116; 33. Dave Blaney, 105; 34. Bill Elliott, 100; 35. Andy Lally, 98; 36. Tony Raines, 81; 37. Ken Schrader, 44; 38. Terry Labonte, 40; 39. J.J. Yeley, 26; 40. Michael McDowell, 25; 41. Michael Waltrip, 20; 42. Brian Keselowski, 3

NASCAR Nationwide

NASHVILLE 300

Saturday’s after-effects at Nashville Superspeedway, Gladeville, Tenn.; lap length: 1.333 miles

(Start position in parentheses)

1. (7) Carl Edwards, Ford, 225 laps, 150 rating, 0 points.

2. (6) Kyle Busch, Toyota, 225, 128.5, 0.

3. (9) Brad Keselowski, Dodge, 225, 115.4, 0.

4. (1) Joey Logano, Toyota, 225, 119.2, 0.

5. (4) Ricky Stenhouse Jr., Ford, 225, 110.6, 39.

6. (2) Trevor Bayne, Ford, 225, 104.4, 39.

7. (3) Austin Dillon, Chevrolet, 225, 106.5, 0.

8. (13) Reed Sorenson, Chevrolet, 225, 100.5, 36.

9. (12) Josh Wise, Chevrolet, 225, 89.1, 36.

10. (16) Aric Almirola, Chevrolet, 225, 91.3, 35.

11. (14) Justin Allgaier, Chevrolet, 225, 96.7, 33.

12. (11) Kenny Wallace, Toyota, 225, 83.8, 32.

13. (8) Elliott Sadler, Chevrolet, 225, 90.2, 31.

14. (5) David Reutimann, Toyota, 225, 89, 0.

15. (19) Jason Leffler, Chevrolet, 225, 79.2, 29.

16. (20) Ryan Truex, Toyota, 225, 75, 28.

17. (15) Steve Wallace, Toyota, 224, 79.1, 27.

18. (26) Mike Wallace, Chevrolet, 224, 70.9, 26.

19. (17) Michael Annett, Toyota, 224, 77.5, 25.

20. (25) David Stremme, Chevrolet, 223, 69.5, 0.

21. (29) Scott Wimmer, Chevrolet, 223, 64.9, 23.

22. (10) Brian Scott, Toyota, 223, 82, 22.

23. (28) Jeremy Clements, Chevrolet, 223, 62.2, 21.

24. (24) Kevin Conway, Toyota, 222, 57, 0.

25. (30) Blake Koch, Dodge, 222, 56.6, 19.

26. (23) Danny O’Quinn Jr., Ford, 222, 57.8, 18.

27. (21) J.R. Fitzpatrick, Ford, 221, 61.1, 17.

28. (37) Morgan Shepherd, Chevrolet, 220, 45.4, 16.

29. (22) Mikey Kile, Chevrolet, 220, 51.7, 15.

30. (36) Derrike Cope, Dodge, 218, 38.7, 14.

31. (18) Mike Bliss, Chevrolet, 218, 51.1, 13.

32. (34) Eric McClure, Chevrolet, 217, 41.3, 12.

33. (27) Timmy Hill, Ford, 215, 43.4, 11.

34. (42) Robert Richardson Jr., Dodge, engine, 143, 35.1, 10.

35. (35) Tim Schendel, Chevrolet, brakes, 32, 39.5, 9.

36. (31) Tim Andrews, Ford, brakes, 29, 47, 8.

37. (40) Dennis Setzer, Chevrolet, brakes, 10, 36.7, 7.

38. (43) Mike Harmon, Chevrolet, overheating, 6, 34, 6.

39. (32) Matthew Carter, Chevrolet, electrical, 4, 35.1, 5.

40. (39) Carl Long, Ford, overheating, 3, 35.4, 4.

41. (41) Willie Allen, Chevrolet, brakes, 3, 33.8, 3.

42. (33) Jeff Green, Chevrolet, vibration, 1, 32.5, 2.

43. (38) Johnny Chapman, Ford, vibration, 1, 30.9, 1.

RACE STATISTICS

Average Speed of Race Winner: 125.375 mph.

Time of Race: 2 hours, 23 minutes, 32 seconds.

Margin of Victory: 0.521 seconds.

Caution Flags: 6 for 25 laps.

Lead Changes: 16 amid 7 drivers.

Lap Leaders: J.Logano 1-18; C.Edwards 19-50; J.Logano 51; C.Edwards 52-115; J.Logano 116; T.Bayne 117; A.Almirola 118; C.Edwards 119-134; B.Keselowski 135; J.Logano 136-144; K.Busch 145-169; J.Logano 170; J.Wise 171-175; K.Busch 176-188; C.Edwards 189; K.Busch 190; C.Edwards 191-225.

Leaders Summary (Driver, Times Led, Laps Led): C.Edwards, 5 times for 148 laps; K.Busch, 3 times for 39 laps; J.Logano, 5 times for 30 laps; J.Wise, 1 time for 5 laps; B.Keselowski, 1 time for 1 lap; T.Bayne, 1 time for 1 lap; A.Almirola, 1 time for 1 lap.

Top 10 in Points: 1. J.Allgaier, 264; 2. R.Stenhouse Jr., 264; 3. J.Leffler, 262; 4. R.Sorenson, 260; 5. T.Bayne, 260; 6. E.Sadler, 259; 7. A.Almirola, 257; 8. B.Scott, 228; 9. K.Wallace, 216; 10. M.Annett, 184.

Basketball

NBA playoff schedule

FIRST ROUND, best of seven; x-if necessary

WESTERN CONFERENCE

(8) MEMPHIS 2, (1) SAN ANTONIO 1

Game 1: Memphis 101, San Antonio 98

Game 2: San Antonio 93, Memphis 87

Game 3: Memphis 91, San Antonio 88

Monday: at Memphis, 7 p.m.

Wednesday: at San Antonio, TBD

x-Friday: at Memphis, TBD

x-May 1: at San Antonio, TBD

(2) L.A. LAKERS 2, (7) NEW ORLEANS 1

Game 1: New Orleans 109, L.A. Lakers 100

Game 2: L.A. Lakers 87, New Orleans 78

Game 3: L.A. Lakers 100, New Orleans 86

Today: at New Orleans, 8:30 p.m.

Tuesday: at L.A. Lakers, 9:30 p.m.

x-Thursday: at New Orleans, TBD

x-April 30: at L.A. Lakers, TBD

(3) DALLAS 2, (6) PORTLAND 2

Game 1: Dallas 89, Portland 81

Game 2: Dallas 101, Portland 89

Game 3: Portland 97, Dallas 92

Game 4: Portland 84, Dallas 82

Monday: at Dallas, 7:30 p.m.

x-Thursday: at Portland, TBD

x-April 30: at Dallas, TBD

(4) OKLAHOMA CITY 2, (5) DENVER 0

Game 1: Oklahoma City 107, Denver 103

Game 2: Oklahoma City 106, Denver 89

Game 3: Denver, late

Monday: at Denver, 9:30 p.m.

x-Wednesday: at Oklahoma City, 7 or 8:30 p.m.

x-Friday: at Denver, TBD

x-May 1: at Oklahoma City, TBD

EASTERN CONFERENCE

(1) CHICAGO 3, (8) INDIANA 1

Game 1: Chicago 104, Indiana 99

Game 2: Chicago 96, Indiana 90

Game 3: Chicago 88, Indiana 84

Game 4: Indiana 89, Chicago 84

x-Tuesday: at Chicago, 7 or 8:30 p.m.

x-Thursday: at Indiana, TBD

x-April 30: at Chicago, TBD

(2) MIAMI 3, (7) PHILADELPHIA 0

Game 1: Miami 97, Philadelphia 89

Game 2: Miami 94, Philadelphia 73

Game 3: Miami 100, Philadelphia 94

Today: at Philadelphia, noon

x-Wednesday: at Miami, 6 or 7 p.m.

x-Friday: at Philadelphia, TBD

x-May 1: at Miami, TBD

(3) BOSTON 3, (6) NEW YORK 0

Game 1: Boston 87, New York 85

Game 2: Boston 96, New York 93

Game 3: Boston 113, New York 96

Today: at New York, 2:30 p.m.

x-Tuesday: at Boston, TBD

x-Friday: at New York, TBD

x-May 1: at Boston, TBD

(5) ATLANTA 2, (4) ORLANDO 1

Game 1: Atlanta 103, Orlando 93

Game 2: Orlando 88, Atlanta 82

Game 3: Atlanta 88, Orlando 84

Today: at Atlanta, 6 p.m.

Tuesday: at Orlando, TBD

x-Thursday: at Atlanta, TBD

x-April 30: at Orlando, TBD

Colleges

Baseball

BIG TEN Conf. Overall

W L W L

Michigan State 7 4 24 11

Purdue 6 5 26 13

Indiana 6 5 25 14

Penn State 6 5 23 13

Ohio State 6 5 16 17

GOPHERS 5 6 13 15

Illinois 5 6 13 21

Northwestern 5 6 12 22

Michigan 5 6 12 25

Iowa 4 7 15 21

Saturday’s results

GOPHERS 3, Indiana 2; GOPHERS 12, Indiana 1

Michigan State 8, Illinois 5; Illinois 5, Michigan State 2

Iowa 13, Michigan 7; Michigan 2, Iowa 1

Purdue 9, Northwestern 7; Northwestern 14, Purdue 1

Ohio State 5, Penn State 1; Penn State 5, Ohio State 2

Minnesota 101 000 010—3 8 1 Indiana 002 000 000—2 5 0

W—Windle (3-2). L—Monar (4-3). HR—Minn, Pettersen (1). Attendance—568.

Minnesota 071 100 201—12 15 0 Indiana 100 000 000— 1 7 2

W—Isaksson (2-4). L—Martin (2-3). HR—Minn, O’Shea (2); Minn, Bettenburg (2). Attendance—.568

Today’s games

GOPHERS at Indiana, 11 a.m.

Ohio State at Penn State, noon

Michigan State at Illinois, 1 p.m.

Michigan at Iowa, 1 p.m.

Purdue at Northwestern, 1 p.m.

Tuesday’s games

NONCONFERENCE

Miami (Ohio at Indiana, 2:05 p.m.

Purdue at Valpraiso, 3 p.m.

St. Xavier at Northwestern, 3 p.m.

LaSalle at Penn State, 5:05 p.m.

Iowa at Nebraska, 6:05 p.m.

Wednesday’s games

NONCONFERENCE

GOPHERS at South Dakota State, 3 p.m.

North Central at Northwestern, 3 p.m.

Ohio State at Ohio, 5:05 p.m.

Michigan State at Eastern Michigan, 5:30 p.m.

Bradley at Illinois, 6:05 p.m.

Friday’s games

Iowa at GOPHERS, 6:35 p.m.

Penn State at Michigan State, 2:05 p.m.

Illinois at Northwestern, 3 p.m.

Indiana at Purdue, 3 p.m.

Michigan at Ohio State, 6 p.m.

MIAC

Gustavus 4, Bethel 1; Gustavus 4, Bethel 3

St. John’s 2, Augsburg 0, 10 inn.; St. John’s 4, Augsburg 0

St. Olaf 9, Concordia-Moorhead 4; Concordia-Moorhead 3, St. Olaf 2

NSIC

Minn-Duluth 10, Mary 4; Minn-Duluth 4, Mary 3

MSU-Mankatoa 4, High Iowa 3; MSU-Mankato 12, High Iowa 2; MSU-Mankato 3, High Iowa 0

St. Cloud State 5, Augustana 3; St. Cloud State 6, Augustana 2; Augustana 10, St. Cloud State 9

Wayne State 16, Concordia-St. Paul 6; Wayne State 6, Concordia-St. Paul 3

UMAC

Martin Luther 11, Crown 2; Martin Luther 13, Crown 2; Crown 3, Martin Luther 2

Minn.-Morris 7, Northland 5; Minn-Morris 2, Northland 0

SUMMIT

North Dakota State 5, Oral Roberts 3

NONCONFERENCE

Sioux Falls 4, Concordia-St. Paul 3, 8 inn.; Concordia-St. Paul 4, Sioux Falls 1

Men’s golf

ST. JOHN’S INVITATIONAL (final round)

At Monticello C.C.; 6453 yards; par 71

Gustavus 864, St. John’s 870, St. Cloud State 878, St. John’s Blue 880, Wis.-Eau Claire 887, St. Thomas 890, St. Olaf 904, Gustavus Black 919, St. John’s White 922, Bethel 928, St. Thomas II 930, North Central 943, St. Cloud State Black 947, Carleton 966, Macalester 999. Medalists—Alex Kolquist, Gustavus, 215; Andy Stahlman, St. John’s Blue, 215; Casey Vangsness, St. John’s, 215.

Women’s golf

BIG TEN CHAMPIONSHIP (third round)

At Lake Shore Country Club, Glencoe, Ill., par 72

Michigan State 891, Purdue 893, Ohio State 900, Northwestern 901, Wisconsin 904, Indiana 917, GOPHERS 918, Michigan 921, Illinois 930, Penn State 942, Iowa 949.

NSIC CHAMPIONSHIP (final round)

At Brandon G.C., Brandon, S.D.; 5,808 yards; par 71

Augustana 1,227, Concordia-St. Paul 1,286, Southwest Minnesota State 1,288, MSU-Mankato 1,310, High Iowa 1,326, Winona Satte 1,327, St. Cloud State 1,371, Bemidji State 1,431, Wayne State 1,492, MSU-Moorhead 1,519, Minn.-Crookston 1,703. Medalist—Jill Preeshl, High Iowa, 304

CARLETON INVITATIONAL (final round)

At Northfield G.C.; 5,806 yards; par 72

Gustavus 666, Wis.-Eau Claire 669, St. Olaf 681, Wartburg 695, St. Bendedict 704, Carleton 728, St. Thomas 738, Bethel 744, Luther 799, Macalester 877. Medalist—Kathryn Hauf, St. Benedict, 158

Softball

BIG TEN Conf. Overall

W L W L

Michigan 9 2 41 4

Indiana 9 2 29 15

Iowa 8 3 26 16

Purdue 6 4 28 13

Illinois 7 4 20 17

Penn State 5 7 23 19

GOPHERS 5 7 27 20

Wisconsin 3 8 23 19

Michigan State 3 8 21 19

Northwestern 3 6 21 13

Ohio State 2 9 11 28

Note: Purdue has one nonconference tie.

Saturday’s results

GOPHERS 3, Purdue 2; Purdue 3, GOPHERS 2

Illinois 4, Wisconsin 2, 8 inn.

Indiana 7, Michigan State 2

Iowa 4, Michigan 2

Northwestern 14, Ohio State 0, 5 inn.

Minnesota 000 010 2—3 3 3 Purdue 002 000 0—2 6 1

W—Moulton (24-12). L—Rzegocki (23-12). HR—Minn, Neal. Attendance—NA.

Minnesota 002 000 0—2 6 2 Purdue 200 001 x—3 6 3

W—Rzegocki (24-12). L—Koch (3-8). Attendance—257.

Today’s games

GOPHERS at Purdue, 11 a.m.

Illinois at Wisconsin, noon

Indiana at Michigan State, noon

Iowa at Michigan, 1 p.m.

Ohio State at Northwestern, 2 p.m.

NONCONFERENCE

Longwood at Penn State (DH), noon

Tuesday’s game

NONCONFERENCE

Central Michigan at Michigan State, 3 p.m.

Wednesday’s games

Wisconsin at Iowa (DH), 3 p.m.

Indiana at Illinois (DH), 4 p.m.

Northwestern at Purdue (DH), 2 p.m.

Penn State at Ohio State (DH), 4 p.m.

NONCONFERENCE

Oakland at Michigan State (DH), 3 p.m.

Friday’s games

Morehead State at Ohio State (DH), 4 p.m.

MIAC

Concordia-Moorhead 9, Macalester 6, 9 inn.; Macalester 4, Concordia-Moorhead 0

Gustavus 9, Bethel 1; Gustavus 8, Bethel 5

St. Mary’s 4, Hamline 1; St. Mary’s 7, Hamilne 0

NSIC

Augustana 8, MSU-Moorhead 0; Augustana 15, MSU-Moorhead 0

St. Cloud State 10, Bemidji State 2, 6 inn.; St. Cloud State 3, Bemidji State 1

WIAC

Eau Claire 2, Oshkosh 0; Eau Claire 4, Oshkosh 3

UMAC

Minn-Duluth 15, Concordia-St. Paul 9; Minn-Duluth 11, Concordia-St. Paul 6

Minn.-Morris 1, St. Scholastica 0; St. Scholastica 8, Minn.-Morris 2

Women’s tennis

NONCONFERENCE

Carleton 9, Grinnell 0

Curling

World chief championships

At St. Paul Curling Club

WORLD SENIOR MEN

Friday’s quarterfinals

Canada 9, Scotland 3

USA 6, New Zealand 2

Denmark 5, Switzerland 4

Australia 5, England 4

Saturday’s semifinals

Canada 11, Australia 1

USA 11, Denmark 2

Saturday’s finals

Third place

Australia 8, Denmark 5

Championship

Canada 5, USA 4

WORLD SENIOR WOMEN

Final standings

Canada 10-0, USA 8-2, Sweden 7-3, Switzerland 7-3, Scotland 6-4, Czech Republic 4-6, Japan 4-6, Ireland 3-7, Russia 2-8, New Zealand 2-8, England 2-8

Saturday’s semifinals

Canada 6, Switzerland 5

Sweden 7, USA 5

Saturday’s finals

Third place

Switzerland 5, USA 4

Championship

Canada 9, Sweden 2

WORLD MIXED DOUBLES standings

Friday’s quarterfinals

France 8, USA 6

Sweden 9, China 3

Switzerland 10, Denmark 9

Russia 8, Japan 5

Saturday’s semifinals

Russia 9, Sweden 7

Switzerland 8, France 3

Saturday’s finals

Third place

France 8, Sweden 6

Championship

Switzerland 11, Russia 2

Football

AFL

NATIONAL CONFERENCE

West W L T Pct PF PA

Arizona 5 0 0 1.000 297 199

San Jose 5 2 0 .714 431 384

Utah 3 2 0 .600 318 281

Spokane 2 4 0 .333 338 341

Central W L T Pct PF PA

Chicago 4 2 0 .667 314 272

Dallas 4 2 0 .667 321 292

Kansas City 2 4 0 .333 306 336

Tulsa 2 4 0 .333 246 310

Iowa 2 4 0 .333 304 342

AMERICAN CONFERENCE

South W L T Pct PF PA

Jacksonville 5 1 0 .833 362 257

Orlando 4 2 0 .667 321 294

Georgia 3 2 0 .600 269 249

Tampa Bay 2 4 0 .333 250 347

New Orleans 1 5 0 .167 225 307

Eastern W L T Pct PF PA

Cleveland 3 2 0 .600 257 219

Pittsburgh 3 3 0 .500 277 292

Milwaukee 1 4 0 .200 191 258

Philadelphia 1 5 0 .167 290 337

Saturday’s results

Jacksonville 56, Cleveland 42

Dallas 67, Tampa Bay 61

Spokane 70, Orlando 58

Tulsa 61, Iowa 60

Georgia at Milwaukee

Utah at Arizona

Friday’s results

Kansas City 58, Chicago 51

San Jose 68, Philadelphia 61

April 29

Tulsa at Cleveland, 6:30 p.m.

Dallas at Kansas City, 7:30 p.m.

April 30

Pittsburgh at Georgia, 6:35 p.m.

New Orleans at Chicago, 7 p.m.

Tampa Bay at Milwaukee, 7 p.m.

Orlando at Jacksonville, 7 p.m.

Philadelphia at Iowa, 7:05 p.m.

Arizona at Spokane, 9 p.m.

Golf

Holes in one

Stephen LaVick, Maplewood, The Ponds at Battle Creek No. 8, 146 yards, 9-iron.

Dave Moran, Eagan, Inverwood Executive No. 6, 116 yards, wedge.

Brian Smith, Eagan, Hastings C.C. No. 15, 180 yards, 3-hybrid.

PGA Tour

THE HERITAGE

Saturday’s third annular at Harbour Town Golf Links; Hilton Head Island, S.C.; purse: $5.7 million; 6,973 yards; par 71

Luke Donald 67-65-70—202

Jim Furyk 68-66-69—203

Brendon de Jonge 67-71-66—204

Scott Verplank 67-70-67—204

Ricky Barnes 71-67-67—205

Tommy Gainey 71-67-67—205

Jason Day 69-65-71—205

Pat Perez 71-67-68—206

Jason Dufner 67-71-68—206

Chris Couch 68-68-70—206

Ben Crane 69-66-71—206

Aaron Baddeley 70-68-69—207

Tim Herron 65-71-71—207

Mark Wilson 66-70-71—207

Chad Campbell 65-69-73—207

Garrett Willis 64-69-74—207

Michael Bradley 71-71-66—208

Jeff Klauk 69-71-68—208

Matt Bettencourt 65-73-70—208

Spencer Levin 68-69-71—208

Nick O’Hern 70-66-72—208

Brandt Snedeker 69-67-72—208

Camilo Villegas 66-68-74—208

Kevin Streelman 73-69-67—209

Carl Pettersson 71-69-69—209

Tim Petrovic 68-72-69—209

Bill Haas 70-70-69—209

Matt Kuchar 68-72-69—209

Stephen Ames 72-68-69—209

Brian Gay 66-73-70—209

Boo Weekley 69-70-70—209

Paul Goydos 72-67-70—209

Blake Adams 67-71-71—209

J.P. Hayes 70-67-72—209

D.J. Trahan 69-67-73—209

Brian Davis 68-74-68—210

Chris DiMarco 73-69-68—210

Ryuji Imada 70-71-69—210

Ben Martin 67-72-71—210

Greg Chalmers 74-65-71—210

Arjun Atwal 65-73-72—210

Webb Simpson 69-69-72—210

Brendan Steele 70-68-72—210

Ian Poulter 69-66-75—210

David Hearn 72-70-69—211

Steve Flesch 72-70-69—211

Trevor Immelman 69-71-71—211

James Driscoll 70-70-71—211

Fredrik Jacobson 69-71-71—211

Billy Mayfair 70-68-73—211

Kevin Na 70-68-73—211

Chris Riley 67-71-73—211

Graeme McDowell 68-69-74—211

Alex Cejka 69-73-70—212

Daniel Summerhays 73-66-73—212

Jerry Kelly 68-71-73—212

Heath Slocum 71-68-73—212

Nathan Green 69-69-74—212

Josh Teater 68-74-71—213

Ben Curtis 71-71-71—213

Stewart Cink 72-68-73—213

Jason Bohn 73-69-72—214

Troy Merritt 71-70-73—214

Kris Blanks 71-69-74—214

Steve Elkington 68-72-74—214

Bio Kim 71-69-74—214

Robert Garrigus 68-70-76—214

Charlie Wi 72-70-73—215

Lee Janzen 70-71-74—215

John Daly 70-72-74—216

Chad Collins 71-70-75—216

Kent Jones 73-68-76—217

Will MacKenzie 71-69-77—217

Champions Tour

LIBERTY MUTUAL LEGENDS OF GOLF

Saturday’s additional roud at Westin Savannah Harbor Golf Resort & Spa, Savannah, Ga.; purse: $2.7 million; 7,087 yards; par 72

Fergus/Levi 64-60—124

Senior/Lyle 63-61—124

Hoch/Perry 63-62—125

Kite/Morgan 62-63—125

Ozaki/Baker-Finch 64-62—126

Pernice Jr./Tway 64-62—126

Lehman/Pavin 64-62—126

Hallberg/Schulz 62-64—126

North/T.Watson 65-62—127

Mize/Sutton 63-64—127

Eger/McNulty 64-64—128

Glasson/Peoples 66-62—128

Allen/Frost 63-65—128

O’Meara/Price 64-65—129

Goodes/Spittle 68-61—129

Roberts/Simpson 64-66—130

Doyle/Vaughan 65-65—130

Forsman/Reid 66-64—130

Cochran/Wiebe 66-64—130

Fleisher/Jenkins 66-64—130

Bean/Lu 64-66—130

Hatalsky/Pooley 67-63—130

Bryant/Gallagher Jr. 64-67—131

Armour III/Brooks 67-64—131

Irwin/Nelson 68-63—131

Haas/Rutledge 65-67—132

Jacobsen/Weibring 65-67—132

Gilder/Romero 67-65—132

Jacobs/Zoeller 67-65—132

Calcavecchia/K.Green 68-65—133

Sluman/Stadler 66-68—134

Browne/Purtzer 65-71—136

H.Green/Thompson 68-70—138

Wadkins/Wadkins 70-70—140

PGA European Tour

INDONESIAN MASTERS

Saturday’s third-round leaders at Royale Jakarta Golf Club, Jakarta, Indonesia; purse: $750,000; 7,304 yards; par 72

Lee Westwood, England 68-66-66—200

Thitiphun Chuayprakong, Thailand 68-68-69—205

Park Hyun-bin, South Korea 67-68-70—205

Prayad Marksaeng, Thailand 67-70-69—206

Thongchai Jaidee, Thailand 67-70-70—207

nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio
 | Dublin, Ohio, USA » Nationwide Insurance
Dublin, Ohio, USA » Nationwide Insurance | nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio

Siddikur, Bangladesh 66-72-69—207

Prom Meesawat, Thailand 70-68-69—207

Antonio Lascuna, Philippines 67-70-70—207

Lin Wen-tang, Taiwan 71-67-70—208

Kiradech Aphibarnrat, Thailand 69-68-71—208

Marcus Both, Australia 70-70-69—209

Mardan Mamat, Singapore 72-70-67—209

High schools

Baseball

NONCONFERENCE

Eagan 14, Blake 3, 5 inn.

Eagan 9, Grand Rapids 8

Eden Prairie 12, Grand Rapids 0, 5 inn.

Eden Prairie 13, Blake 3, 6 inn.

New Prague 6, Buffalo 3

St. Paul Academy 5, Johnson 0

St. Paul Academy 021 110 0—5 7 0 Johnson 000 000 0—0 3 2

W—Micevych. L—Ranum. Highlights—SPA, Matt Fielder 2-3, 3B, 2 runs, 2 steals; John Micevych, 7 IP, 6 SO.

Boys golf

MSHS Coaches Association ratings

1. Wayzata 295.3, 2. Rogers 302, 3. Forest Lake 303, 4. Roseville 305.5, 5. Anoka 306.5, 6. Grand Rapids 306.5, 7. Byron 307, 8. Staples-Motley 308, 9. Hermantown 308.5, 10. Detroit Lakes 311, 11, Osseo 311.

Girls golf

MSHS Coaches Association ratings

1. Minnewaska 318, 2. Wayzata 321.3, 3. Red Wing 330, 4. Eden Prairie 343.5, 5. Edina 347, 6. Detroit Lakes 351.3, 7. New Prague 357, 8. Alexandria 357.8, 9. St. Cloud Apollo 365, 10. Duluth East 366.7.

Softball

TOURNAMENTS

RICHFIELD

First round

Bloomington Jefferson 7, Duluth East 1

Hopkins 7, Roseville 1

Park Center 10, Edina 1

Richfield 5, Elk River 4

Second round

Bloomington Jefferson 8, Richfield 6

Elk River 4, Duluth East 3

Park Center 4, Hopkins 1

Roseville 4, Edina 3

Seventh place

Edina 5, Duluth East 3

Fifth place

Elk River 7, Roseville 0

Third place

Hopkins 14, Richfield 4

Championship

Bloomington Jefferson 2, Park Center 1

Bloom. Jefferson 000 200 0—2 5 0 Park Center 000 100 0—1 3 2

W—Falkanger (4-1). L—Jade. HR—Jeff, Tobon (3); PC, Jade. Highlights—Jeff, Nicole Tobon 1-2, 2-run HR.

Boys tennis

EAGAN INVITATIONAL

First round

Mahtomedi 4, Eagan 3

Red Wing 6, Hastings 1

Second round

Eagan 6, Red Wing 1

Mahotmedi 7, Hastings 0

Third round

Eagan 7, Hastings 0

Mahtomedi 6, Red Wing 1

Hockey

NHL playoff schedule

FIRST ROUND, best of seven; x-if necessary

WESTERN CONFERENCE

(1) VANCOUVER 3, (8) CHICAGO 2

Game 1: Vancouver 2, Chicago 0

Game 2: Vancouver 4, Chicago 3

Game 3: Vancouver 3, Chicago 2

Game 4: Chicago 7, Vancouver 2

Game 5: Chicago 5, Vancouver 0

Today: at Chicago, 6:30 p.m.

x-Tuesday: at Vancouver, 9 p.m.

(2) SAN JOSE 3, (7) LOS ANGELES 1

Game 1: San Jose 3, Los Angeles 2, OT

Game 2: Los Angeles 4, San Jose 0

Game 3: San Jose 6, Los Angeles 5, OT

Game 4: San Jose 6, Los Angeles 3

Game 5: at San Jose, late

x-Monday: at Los Angeles, TBD

x-Wednesday: at San Jose, TBD

(3) DETROIT 4, (6) PHOENIX 0

Game 1: Detroit 4, Phoenix 2

Game 2: Detroit 4, Phoenix 3

Game 3: Detroit 4, Phoenix 2

Game 4: Detroit 6, Phoenix 3

Detroit wins alternation 4-0

(5) NASHVILLE 3, (4) ANAHEIM 2

Game 1: Nashville 4, Anaheim 1

Game 2: Anaheim 5, Nashville 3

Game 3: Nashville 4, Anaheim 3

Game 4: Anaheim 6, Nashville 3

Game 5: Nashville 4, Anaheim 3, OT

Today: at Nashville, 5 p.m.

x-Tuesday: at Anaheim, 9:30 p.m.

EASTERN CONFERENCE

(1) WASHINGTON 4, (8) N.Y. RANGERS 1

Game 1: Washington 2, N.Y. Rangers 1, OT

Game 2: Washington 2, N.Y. Rangers 0

Game 3: N.Y. Rangers 3, Washington 2

Game 4: Washington 4, N.Y. Rangers 3, 2OT

Game 5: Washington 3, New York 1

Washington wins alternation 4-1

(7) BUFFALO 3, (2) PHILADELPHIA 2

Game 1: Buffalo 1, Philadelphia 0

Game 2: Philadelphia 5, Buffalo 4

Game 3: Philadelphia 4, Buffalo 2

Game 4: Buffalo 1, Philadelphia 0

Game 5: Buffalo 4, Philadelphia 3, OT

Today: at Buffalo, 2 p.m.

x-Tuesday: at Philadelphia, 6:30 p.m.

(3) BOSTON 3, (6) MONTREAL 2

Game 1: Montreal 2, Boston 0

Game 2: Montreal 3, Boston 1

Game 3: Boston 4, Montreal 2

Game 4: Boston 5, Montreal 4, OT

Game 5: Boston 2, Montreal 1, 2OT

Tuesday: at Montreal, 6 p.m.

x-Wednesday: at Boston TBD

(4) PITTSBURGH 3, (5) TAMPA BAY 2

Game 1: Pittsburgh 3, Tampa Bay 0

Game 2: Tampa Bay 5, Pittsburgh 1

Game 3: Pittsburgh 3, Tampa Bay 2

Game 4: Pittsburgh 3, Tampa Bay 2, 2OT

Game 5: Tampa Bay 8, Pittsburgh 2

x-Monday: at Tampa Bay, TBD

x-Wednesday: at Pittsburgh, TBD

Lacrosse

NLL

West Division W L Pct GB

y-Calgary 11 5 .687 —

x-SWARM 8 8 .500 3

x-Washington 8 8 .500 3

x-Colorado 5 11 .313 6

Edmonton 5 11 .313 6

East Division W L Pct GB

y-Buffalo 10 6 .625 —

x-Toronto 10 6 .625 —

x-Rochester 10 6 .625 —

x-Boston 8 8 .500 2

Philadelphia 5 11 .313 5

Note: x-clinched playoff berth; y-clinched division

Saturday’s results

SWARM 12, Colorado 8

Rochester 15, Buffalo 9

End of approved season

DIVISIONAL PLAYOFFS

East (semifinals)

April 30

Boston at Buffalo, 6:30 p.m.

May 1

Rochester at Toronto, 2:30 p.m.

West (semifinals)

April 30

Washington at SWARM, 7:30 p.m.

Colorado at Calgary, 7:30 p.m.

Soccer

MLS

EASTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

New York 3 1 2 11 9 2

Philadelphia 3 1 1 10 4 2

Houston 2 1 3 9 7 5

Columbus 2 1 3 9 5 4

New England 2 2 3 9 8 9

D.C. 2 3 1 7 9 12

Toronto FC 1 2 4 7 7 10

Chicago 1 3 2 5 9 12

Sporting Kansas City 1 3 1 4 10 12

WESTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

Real Salt Lake 4 0 0 12 8 1

Los Angeles 3 1 3 12 7 7

Seattle 2 2 3 9 7 7

Colorado 3 3 0 9 8 7

Portland 2 2 1 7 9 10

FC Dallas 2 3 1 7 8 9

Chivas USA 1 2 3 6 5 6

Vancouver 1 3 3 6 10 12

San Jose 1 3 2 5 6 9

Note: Three credibility for victory, one point for tie.

Saturday’s results

Toronto FC 1, Columbus 1, tie

Chivas USA 2, San Jose 1

FC Dallas 2, Vancouver 1

New England 3, Sporting Kansas City 2

Chicago 1, Houston 1, tie

Portland at Los Angeles

Friday’s result

Seattle FC 1, Colorado 0

April 29

D.C. United at Houston, 7:30 p.m.

April 30

San Jose at Philadelphia, 3 p.m.

Sporting Kansas City at New York, 6:30 p.m.

Vancouver at Columbus, 6:30 p.m.

Chicago at Colorado, 8 p.m.

Toronto FC at Seattle FC, 9 p.m.

Real Salt Lake at Portland, 9:30 p.m.

New England at Chivas USA, 9:30 p.m.

May 1

Los Angeles at FC Dallas, 4 p.m.

NASL

Team W L T Pts GF GA

Puerto Rico 2 0 0 6 4 1

Carolina 2 1 0 6 5 3

Edmonton 2 1 0 6 3 3

STARS 1 0 1 4 3 2

Fort Lauderdale 1 1 1 4 4 4

Tampa Bay 1 1 1 4 1 2

Montreal 0 2 1 1 1 3

Atlanta 0 3 0 0 2 5

Note: Three credibility for victory, one point for tie.

Saturday’s results

Tampa Bay 0, Montreal 0, tie

Fort Lauderdale 2, Atlanta 1

WPS

Team W L T Pts GF GA

Boston 1 2 0 3 5 4

Western New York 1 0 0 3 2 1

magicJack 1 0 0 3 1 0

Atlanta 1 1 0 3 2 4

Philadelphia 0 0 1 1 2 2

Sky Blue FC 0 1 1 1 2 3

Note: Three credibility for victory, one point for tie.

Saturday’s result

magicJack 1, Boston 0

Today’s game

Western New York at Atlanta, 5 p.m.

UEFA Champions League

(Home teams listed aboriginal for accessible games)

SEMIFINALS

First leg

Tuesday’s game

Schalke vs. Manchester United, 1:45 p.m.

Wednesday’s game

Real Madrid vs. Barcelona, 1:45 p.m.

Second leg

May 3

Barcelona vs. Real Madrid, 1:45 p.m.

May 4

Manchester United vs. Schalke, 1:45 p.m.

CHAMPIONSHIP

May 28, at Wembley, England

Semifinals winners, 1:45 p.m.

Tennis

ATP World Tour

BARCELONA OPEN

Saturday’s after-effects at Real Club de Tenis Barcelona, Barcelona, Spain; purse: $2.88 actor (WT500); surface: Clay-Outdoor

SINGLES (semifinals)

David Ferrer (4), Spain, def. Nicolas Almagro (8), Spain, 6-3, 6-4.

Rafael Nadal (1), Spain, def. Ivan Dodig, Croatia, 6-3, 6-2.

DOUBLES (semifinals)

Bob and Mike Bryan (1), United States, def. Lukasz Kubot, Poland, and Oliver Marach (4), Austria, 6-3, 6-4.

Santiago Gonzalez, Mexico, and Scott Lipsky, United States, def. Max Mirnyi, Belarus, and Daniel Nestor (2), Canada, 7-6 (4), 6-4.

WTA Tour

PORSCHE GRAND PRIX

Saturday’s after-effects at Porsche-Arena, Stuttgart, Germany; purse: $721,000 (Premier); surface: Clay-Indoor

SINGLES (semifinals)

Julia Goerges, Germany, def. Sam Stosur (5), Australia, 6-4, 3-6, 7-5.

Caroline Wozniacki (1), Denmark, def. Agnieszka Radwanska, Poland, 7-5, 6-3.

DOUBLES (semifinals)

Kristina Barrois and Jasmin Woehr, Germany, def. Katalin Marosi, Hungary, and Kathrin Woerle, Germany, 6-2, 5-7, 10-7 tiebreak.

Sabine Lisicki, Germany, and Sam Stosur, Australia, def. Vitalia Diatchenko, Russia, and Mariya Koryttseva, Ukraine, 6-2, 6-4.

GRAND PRIX SAR

Saturday’s after-effects at Royal Tennis Club de Fes, Fez, Morocco; purse: $220,000 (Intl.); surface: Clay-Outdoor

SINGLES (semifinals)

Simona Halep (7), Romania, def. Kirsten Flipkens, Belgium, 7-5, 6-4.

Alberta Brianti, Italy, def. Dinara Safina, Russia, walkover.

DOUBLES (semifinals)

Nina Bratchikova, Russia, and Sandra Klemenschits, Austria, def. Dinara Safina, Russia, and Galina Voskoboeva, Kazakhstan, walkover.

Transactions

Baseball

AMERICAN LEAGUE

Texas Rangers — Placed RHP Neftali Feliz on the 15-day DL, attendant to April 21. Selected the arrangement of RHP Cody Eppley from Annular Rock (PCL). Recalled RHP Eric Hurley from Annular Rock and placed him on the 60-day DL.

Toronto Blue Jays — Placed INF Jayson Nix on the 15-day DL. Recalled INF Mike McCoy from Las Vegas (PCL).

NATIONAL LEAGUE

Chicago Cubs — Recalled RHP Justin Berg from Iowa (PCL). Optioned RHP Jeff Stevens to Iowa.

Cincinnati Reds — Optioned INF LHP Matt Maloney to Louisville (IL). Recalled RHP Carlos Fisher from Louisville.

Pittsburgh Pirates — Optioned INF Pedro Ciriaco to Indianapolis (IL).

Washington Nationals — Selected the arrangement of INF Brian Bixler from Syracuse (IL). Designated LHP Lee Hyde for assignment.

Basketball

NATIONAL BASKETBALL ASSOCIATION

NBA — Abeyant Atlanta C Zaza Pachulia and Orlando G-F Jason Richardson one bold their accomplishments during Friday’s game.

Hockey

ECHL

ECHL — Fined the Greenville and Wheeling organizations an bearding bulk and abeyant Greenville D T.J. Reynolds two abecedarian and fined him an bearding amount, Greenville F Brendan Connolly one bold and fined him an bearding bulk and Wheeling F Doug Rogers one bold and fined him an bearding bulk for their accomplishments at the cessation of Friday’s bold amid the teams.

College

Indiana — Abeyant RB Darius Willis one bold for conduct adverse to the team.

Today’s odds

NHL playoffs

Today’s games

BUFFALO -125/ 105 Philadelphia

CHICAGO -125/ 105 Vancouver

NASHVILLE -145/ 125 Anaheim

NBA playoffs

Today’s games

Miami 6 (188) PHILADELPHIA

Boston 3 (195) NEW YORK

Orlando 2 (179) ATLANTA

L.A. Lakers 5 1/2 (183) NEW ORLEANS

Copyright 2011 World Features Syndicate

Football

NFL

DRAFT ORDER (first round)

At New York, April 28-30

Opponents

W-L Pct Pct W-L

1. Carolina 2-14 .125 .574 147-109

2. Denver 4-12 .250 .516 132-124

3. Buffalo 4-12 .250 .578 148-108

4. Cincinnati 4-12 .250 .582 149-107

5. Arizona 5-11 .313 .465 119-137

6. Cleveland 5-11 .313 .570 146-110

7. San Francisco 6-10 .375 .488 125-131

8. Tennessee 6-10 .375 .508 130-126

9. Dallas 6-10 .375 .512 131-125

10. Washington 6-10 .375 .516 132-124

11. Houston 6-10 .375 .523 134-122

12. Minnesota 6-10 .375 .539 138-118

13. Detroit 6-10 .375 .543 139-117

14. St. Louis 7-9 .438 .449 115-141

15. Miami 7-9 .438 .539 138-118

16. Jacksonville 8-8 .500 .453 116-140

17. Oakland 8-8 .500 .469 120-136

18. San Diego 9-7 .563 .457 117-139

19. N.Y. Giants 10-6 .625 .453 116-140

20. Tampa Bay 10-6 .625 .477 122-134

21. Kansas City 10-6 .625 .414 106-150

22. Indianapolis 10-6 .625 .473 121-135

23. Philadelphia 10-6 .625 .492 126-130

24. New Orleans 11-5 .688 .469 120-136

25. Seattle 7-9 .438 .484 124-132

26. Baltimore 12-4 .750 .484 124-132

27. Atlanta 13-3 .813 .484 124-132

28. New England 14-2 .875 .504 129-127

29. Chicago 11-5 .688 .473 121-135

30. N.Y. Jets 11-5 .688 .492 126-130

31. Pittsburgh 12-4 .750 .500 128-128

32. Green Bay 10-6 .625 .520 133-123

Picks 21-32 bent by playoffs:

— The champ of the Cool Bowl selects aftermost and the added Cool Bowl actor next-to-last, behindhand of their regular-season record.

— The appointment championship bold participants not advancing to the Cool Bowl baddest 29th and 30th, according to the about-face adjustment of their standing.

— The bounded playoff participants not advancing to the championship abecedarian baddest 25th through 28th, according to the about-face adjustment of their standing.

— The wild-card participants not advancing to the bounded playoffs baddest 21st through 24th, according to the about-face adjustment of their standing.

— Non-playoff clubs baddest aboriginal through 20th, according to the about-face adjustment of their standing.

2011 MINNESOTA VIKINGS SCHEDULE

Exhibition

Aug. 13 at Tennessee 7 p.m.

Aug. 20 at Seattle TBD

Aug. 27 DALLAS 7 p.m.

Sept. 1 HOUSTON 7 p.m.

Regular season

Sept. 11 at San Diego 3:15 p.m.

Sept. 18 TAMPA BAY noon

Sept. 25 DETROIT noon

Oct. 2 at Kansas City noon

Oct. 9 ARIZONA noon

Oct. 16 at Chicago 7:20 p.m.

Oct. 23 GREEN BAY 3:15 p.m.

Oct. 30 at Carolina noon

Nov. 6 bye

Nov. 14 at Green Bay 7:30 p.m.

Nov. 20 OAKLAND noon

Nov. 27 at Atlanta noon

Dec. 4 DENVER 3:05 p.m.

Dec. 11 at Detroit noon

Dec. 18 NEW ORLEANS noon

Dec. 24 at Washington noon

Jan. 1 CHICAGO noon

Schedule accountable to change. Home abecedarian in CAPS. Times are Central.

2011 GREEN BAY PACKERS SCHEDULE

Sept. 8 NEW ORLEANS 7:30 p.m.

Sept. 18 at Carolina noon

Sept. 25 at Chicago 3:15 p.m.

Oct. 2 DENVER 3:15 p.m.

Oct. 9 at Atlanta 7:20 p.m.

Oct. 16 ST. LOUIS noon

Oct. 23 at Minnesota 3:15 p.m.

Oct. 30 bye

Nov. 6 at San Diego 3:15 p.m.

Nov. 14 MINNESOTA 7:30 p.m.

Nov. 20 TAMPA BAY noon

Nov. 24 at Detroit 11:30 a.m.

Dec. 4 at N.Y. Giants 3:15 p.m.

Dec. 11 OAKLAND noon

Dec. 18 at Kansas City noon

Dec. 25 CHICAGO 7:20 p.m.

Jan. 1 DETROIT noon

Schedule accountable to change. Home abecedarian in CAPS. Times are Central.

EARLY 2011 PRESEASON SCHEDULE

(Subject to change)

Hall of Fame Game

Sunday, Aug. 7

Chicago vs. St. Louis at Canton, Ohio, 7 p.m. (NBC)

WEEK 1

Thursday, Aug. 11

Seattle at San Diego, 7 p.m. (ESPN)

Friday, Aug. 12

Miami at Atlanta, 6:30 p.m.

Tampa Bay at Kansas City, 7 p.m. (FOX)

Monday, Aug. 15

N.Y. Jets at Houston, 7 p.m. (ESPN)

Aug. 11-15

Arizona at Oakland, TBA

Baltimore at Philadelphia, TBA

Buffalo at Chicago, TBA

Cincinnati at Detroit, TBA

Denver at Dallas, TBA

Green Bay at Cleveland, TBA

Indianapolis at St. Louis, TBA

Jacksonville at New England, TBA

Minnesota at Tennessee, TBA

N.Y. Giants at Carolina, TBA

Pittsburgh at Washington, TBA

San Francisco at New Orleans, TBA

WEEK 2

Thursday, Aug. 18

Philadelphia at Pittsburgh, 7 p.m. (FOX)

Friday, Aug. 19

Atlanta at Jacksonville, 7 p.m. (FOX)

Saturday, Aug. 20

Cincinnati at N.Y. Jets, TBA

Minnesota at Seattle, TBA

Monday, Aug. 22

Chicago at N.Y. Giants, 7 p.m. (ESPN)

Aug. 18-22

Arizona at Green Bay, TBA

Buffalo at Denver, TBA

Carolina at Miami, TBA

Detroit at Cleveland, TBA

Kansas City at Baltimore, TBA

New England at Tampa Bay, TBA

New Orleans at Houston, TBA

Oakland at San Francisco, TBA

San Diego at Dallas, TBA

Tennessee at St. Louis, TBA

Washington at Indianapolis, TBA

WEEK 3

Thursday, Aug. 25

Washington at Baltimore, 7 p.m. (ESPN)

Friday, Aug. 26

Green Bay at Indianapolis, 7 p.m. (CBS)

Saturday, Aug. 27

N.Y. Jets at N.Y. Giants, TBA

New England at Detroit, 7 p.m. (CBS)

Sunday, Aug. 28

New Orleans at Oakland, 7 p.m. (NBC)

Aug. 25-28

Atlanta at Pittsburgh, TBA

Carolina at Cincinnati, TBA

Chicago at Tennessee, TBA

Cleveland at Philadelphia, TBA

Dallas at Minnesota, TBA

Houston at San Francisco, TBA

Jacksonville at Buffalo, TBA

Miami at Tampa Bay, TBA

St. Louis at Kansas City, TBA

San Diego at Arizona, TBA

Seattle at Denver, TBA

WEEK 4

Thursday, Sept. 1

Baltimore at Atlanta, TBA

Philadelphia at N.Y. Jets, TBA

Friday, Sept. 2

Oakland at Seattle, TBA

Sept. 1-2

Cleveland at Chicago, TBA

Dallas at Miami, TBA

Denver at Arizona, TBA

Detroit at Buffalo, TBA

Houston at Minnesota, TBA

Indianapolis at Cincinnati, TBA

Kansas City at Green Bay, TBA

N.Y. Giants at New England, TBA

Pittsburgh at Carolina, TBA

St. Louis at Jacksonville, TBA

San Francisco at San Diego, TBA

Tampa Bay at Washington, TBA

Tennessee at New Orleans, TBA

NFL CALENDAR

April 28-30—NFL draft, New York

Aug. 6—Pro Football Hall of Fame inductions, Canton, Ohio

Aug. 7—Hall of Fame game, Chicago vs. St. Louis at Canton

Aug. 11-15—First weekend of preseason

Sept. 2—Preseason concludes

Sept. 8—Opening game, New Orleans at Green Bay

Sept 11-12—Opening weekend games

Jan. 1, 2012—Regular division concludes

Jan. 7-8—Wild-card playoffs

Jan. 14-15—Division-round playoffs

Jan. 21-22—Conference championships

Feb. 5, 2012—Super Bowl XLVI, Indianapolis

Horse racing

Kentucky Derby

Future book allowance to win Kentucky Derby

(as of April 21) Accepted Opening

Horse Allowance Odds

Dialed In 5-1 100-1

Archarcharch 8-1 100-1

Toby’s Corner 8-1 150-1

Nehro 10-1 200-1

Uncle Mo 10-1 40-1

Midnight Interlude 12-1 200-1

Master of Hounds 15-1 200-1

Comma to the Top 20-1 200-1

Mucho Macho Man 20-1 200-1

Pants On Fire 20-1 150-1

Shackleford 20-1 200-1

The Factor 20-1 200-1

Jaycito 30-1 200-1

Soldat 30-1 150-1

Sway Away 30-1 75-1

Stay Thirsty 35-1 75-1

Twinspired 35-1 125-1

Animal Kingdom 40-1 75-1

Brilliant Speed 40-1 200-1

Santiva 40-1 200-1

Silver Medallion 40-1 200-1

Twice the Appeal 40-1 200-1

Anthony’s Cross 50-1 200-1

Brethren 50-1 150-1

Decisive Moment 50-1 150-1

Watch Me Go 50-1 200-1

The Glantz-Culver Future Book Allowance is a graded band to win the 2011 Kentucky Derby for horses with accepted allowance of 50-1 or less.

ROAD TO THE KENTUCKY DERBY

Jan. 15—Sham, Santa Anita, 1-1/16 afar (Tapizar, Clubhouse Ride, Anthony’s Cross)

nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio
 | Dublin, Ohio, USA » Nationwide Insurance
Nationwide leaving Dublin and Westerville, moving 3,600 workers to … | nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio

Jan. 22—Lecomte, Fair Grounds, 1 mile (Wilkinson, Pants on Fire, Action Ready)

Jan. 30—Holy Bull, Gulfstream, 1 mile (Dialed In, Sweet Ducky, Gourmet Dinner)

Feb. 5—Whirlaway, Aqueduct, 1-1/16 afar (Toby’s Corner, J J’s Lucky Train, Preachintothedevil)

Feb. 12—El Camino Real Derby, Golden Gate, 1[ afar (Silver Medallion, Jakesam, Positive Response)

Feb. 12—Robert B. Lewis, Santa Anita, 1[ afar (Anthony’s Cross, Riveting Reason, Quail Hill)

Feb. 12—Sam F. Davis, Tampa Bay Downs, 1-1/16 afar (Brethren, Too Experience, Watch Me Go)

Feb. 19—Risen Star, Fair Grounds, 1[ afar (Mucho Macho Man, Santiva, Rogue Romance)

Feb. 20—San Vicente, Santa Anita, 7 furlongs (The Factor, Sway Away, Premier Pegasus)

Feb. 21—Southwest, Oaklawn Park, 1 mile (Archarcharch, J P’s Gusto, Elite Alex)

Feb. 26—Borderland Derby, Sunland Park, 1-1/16 afar (Fusa Code, Behold de Buy, Special Kid)

Feb. 26—Fountain of Youth, Gulfstream Park, 1[ afar (Soldat, Gourmet Dinner, To Honor and Serve)

Feb. 26—Hutcheson, Gulfstream Park, 7 furlongs (Flashpoint, Travelin Man, Little Drama)

March 5—John Battaglia Memorial, Turfway Park, 1-1/16 afar (Positive Response, Taptowne, Son of Posse)

March 5—Gotham, Aqueduct, 1-1/16 afar (Stay Thirsty, Norman Asbjornson, Toby’s Corner)

March 12—San Felipe, Santa Anita, 1-1/16 afar (Premier Pegasus, Jaycito, Bench Points)

March 12—Tampa Bay Derby, Tampa Bay Downs, 1-1/16 afar (Watch Me Go, Crimson Knight, Brethren)

March 12—Timely Writer, Gulfstream, 1 mile (Uncle Mo, Rattlesnake Bridge, Gallant Dreams)

March 19—Rebel, Oaklawn Park, 1-1/16 afar (The Factor, Caleb’s Posse, Archarcharch)

March 26—Louisiana Derby, Fair Grounds, 1[ afar (Pants On Fire, Nehro, Mucho Macho Man)

March 26—UAE Derby, Meydan, 1[ afar (Khawlah, Master of Hounds, Mahbooba)

March 26—Spiral Stakes, Turfway Park, 1[ afar (Animal Kingdom, Decisive Moment, Twinspired)

March 26—Rushaway, Turfway Park, 1-1/16 afar (Swift Warrior, Crimson China, The Ole Gen)

March 27—Sunland Derby, Sunland Park, 1[ afar (Twice the Appeal, Astrology, Ruler On Ice)

April 3—Swale, Gulfstream Park, 7 furlongs (Travelin Man, Indiano, Little Drama)

April 3—Florida Derby, Gulfstream Park, 1[ afar (Dialed In, Shackleford, To Honor and Serve)

April 9—Santa Anita Derby, Santa Anita, 1[ afar (Midnight Interlude, Comma to the Top, Mr. Commons)

April 9—Bay Shore, Aqueduct, 7 furlongs (J J’s Lucky Train, Vengeful Wildcat, Justin Phillip)

April 9—Wood Memorial, Aqueduct, 1[ afar (Toby’s Corner, Arthur’s Tale, Uncle Mo)

April 9—Illinois Derby, Hawthorne Park, 1[ afar (Joe Vann, Zoebear, The Fed Eased)

April 16—Arkansas Derby, Oaklawn Park, 1[ afar (Archarcharch, Nehro, Dance City)

April 16—Blue Grass, Keeneland, 1[ afar (Brilliant Speed, Twinspired, King Congie)

April 23—Lexington, Keeneland, 1-1/16 miles

April 23—Jerome, Aqueduct, 1 mile

April 30—Derby Trial, Churchill Downs, 1 mile

May 7—Kentucky Derby, Churchill Downs, 1Ÿ miles

Baseball

MLB

2011 MLB DRAFT ORDER, June 6-8

First round

1. Pittsburgh; 2. Seattle; 3. Arizona; 4. Baltimore; 5. Kansas City; 6. Washington; 7. Arizona (unsigned aces Barret Loux); 8. Cleveland; 9. Chicago Cubs; 10. San Diego (unsigned aces Karsten Whitson); 11. Houston; 12. Milwaukee; 13. N.Y. Mets; 14. Florida; 15. Milwaukee (unsigned aces Dylan Covey); 16. Los Angeles Dodgers; 17. Los Angeles; 18. Oakland; 19. Boston (Victor Martinez, Detroit); 20. Colorado; 21. Toronto; 22. St. Louis; 23. Washington (Adam Dunn, Chicago White Sox); 24. Tampa Bay (Carl Crawford, Boston); 25. San Diego; 26. Boston (Andre Beltre, Texas); 27. Cincinnati; 28. Atlanta; 29. San Francisco; 30. TWINS; 31. Tampa Bay (Rafael Soriano, N.Y. Yankees); 32. Tampa Bay; 33. Texas (Cliff Lee, Philadelphia)

Compensation Annular A

34. Washington (Adam Dunn, Chicago White Sox); 35. Toronto (Scott Downs, L.A. Angels); 36. Boston (Victor Martinez, Detroit); 37. Texas (Cliff Lee, Philadelphia); 38. Tampa Bay (Rafael Soriano, N.Y. Yankees); 39. Philadelphia (Jayson Werth, Washington); 40. Boston (Andre Beltre, Texas); 41. Tampa Bay (Carl Crawford, Boston); 42. Tampa Bay (Grant Balfour, Oakland); 43. Arizona (Adam LaRoche, Washington); 44. N.Y. Mets (Pedro Feliciano, N.Y. Yankees); 45. Colorado (Octavio Dotel, Toronto); 46. Toronto (John Buck, Florida); 47. Chicago White Sox (J.J. Putz, Arizona); 48. San Diego (Jon Garland, L.A. Dodgers); 49. San Francisco (Juan Uribe, L.A. Dodgers); 50. TWINS (Orlando Hudson, San Diego); 51. N.Y. Yankees (Javier Vazquez, Florida); 52. Tampa Bay (Brad Hawpe, San Diego); 53. Toronto (Kevin Gregg, Baltimore); 54. San Diego (Yorvit Torrealba, Texas); 55. TWINS (Jesse Crain, Chicago White Sox); 56. Tampa Bay (Joaquin Benoit, Detroit); 57. Toronto (Miguel Olivo, Seattle); 58. San Diego (Kevin Correia, Pittsburgh); 59. Tampa Bay (Randy Choate, Florida); 60. Tampa Bay (Chad Qualls, San Diego)

Second round

61. Pittsburgh; 62. Seattle; 63. Arizona; 64. Baltimore; 65. Kansas City; 66. Philadelphia (Jayson Werth, Washington); 67. Cleveland; 68. Chicago Cubs; 69. Houston; 70. Milwaukee; 71. N.Y. Mets; 72. Florida; 73. Los Angeles Dodgers; 74. Toronto (Scott Downs, L.A. Angels); 75. Tampa Bay (Grant Balfour, Oakland); 76. Detroit; 77. Colorado; 78. Toronto; 79. St. Louis; 80. Chicago White Sox; 81. Boston; 82. San Diego; 83. Texas; 84. Cincinnati; 85. Atlanta; 86. San Francisco; 87. TWINS; 88. N.Y. Yankees; 89. Tampa Bay; 90. Philadelphia

Third round

91. Pittsburgh; 92. Seattle; 93. Arizona; 94. Baltimore; 95. Kansas City; 96. Washington; 97. Cleveland; 98. Chicago Cubs; 99. Houston; 100. Milwaukee; 101. N.Y. Mets; 102. Florida; 103. Los Angeles Dodgers; 104. Los Angeles; 105. Oakland; 106. Detroit; 107. Colorado; 108. Toronto; 109. St. Louis; 110. Chicago White Sox; 111. Boston; 112. San Diego; 113. Texas; 114. Cincinnati; 115. Atlanta; 116. San Francisco; 117. TWINS; 118. N.Y. Yankees; 119. Tampa Bay; 120. Philadelphia

Compensation Annular B

121. Seattle (unsigned aces Ryne Stanek)

Rounds 4-50

122. Pittsburgh; 123. Seattle; 124. Arizona; 125. Baltimore; 126. Kansas City; 127. Washington; 128. Cleveland; 129. Chicago Cubs; 130. Houston; 131. Milwaukee; 132. N.Y. Mets; 133. Florida; 134. Los Angeles Dodgers; 135. Los Angeles; 136. Oakland; 137. Detroit; 138. Colorado; 139. Toronto; 140. St. Louis; 141. Chicago White Sox; 142. Boston; 143. San Diego; 144. Texas; 145. Cincinnati; 146. Atlanta; 147. San Francisco; 148. TWINS; 149. N.Y. Yankees; 150. Tampa Bay; 151. Philadelphia

Compensation picks

The above Club of a Abecedarian who became a chargeless abettor and ranks as a Type A or B Abecedarian shall be advantaged to acquire advantage in the anatomy of a Abstract best in the First-Year Abecedarian Abstract afterwards the Player’s acclamation of chargeless agency.

A Type A or B shall be a Abecedarian who became a chargeless abettor and ranks as a Type A or B Abecedarian beneath the statistical arrangement of baronial Players set alternating by the Elias Sports Bureau, application statistics based on a two-year boilerplate for anniversary corresponding position group. Type A and Type B players necessitate that the Player’s above Club acquire a sandwich aces in amid circuit one and two. Additional picks in the second, third and fourth circuit are exchanged from one club to addition for the losses of Type A chargeless agents.

Type A Players now rank in the high 20% of his corresponding position accumulation by the Basic Agreement, instead of the high 30% as was assured in the antecedent aggregate acceding agreement.

Type B Players now rank in the high 40%, but not in the high 20%, of his corresponding position group. Beneath the antecedent aggregate acceding agreement, Type B Players ranked in the high 50% not in the high 30%. Before the best contempo aggregate acceding acceding took aftereffect for the 2008 season, a Club would acquire advantage for accident a Type C chargeless agent. Beneath the new Basic Agreement, Type C chargeless agents no best alarm for a Abstract aces as compensation.

REMAINING FREE AGENTS

The 37 actual chargeless agents:

American League

Baltimore (1)—Julio Lugo, 2b.

Boston (1)—Mike Lowell, 1b.

Detroit (2)—Jeremy Bonderman, rhp; Bobby Seay, lhp.

Los Angeles (1)—Scot Shields, rhp.

Twins (1)—Randy Flores, lhp.

New York (2)—Chad Moeller, c; Andy Pettitte, lhp.

Oakland (1)—Ben Sheets, rhp.

Seattle (1)—Chris Woodward, ss.

Tampa Bay (2)—Rocco Baldelli, dh; Gabe Kapler, of.

Texas (2)—Cristian Guzman, inf; Bengie Molina, c.

National League

Arizona (2)—Kris Benson, rhp; Mike Hampton; lhp.

Atlanta (1)—Troy Glaus, 1b.

Cincinnati (2)—Mike Lincoln, rhp; Russ Springer, rhp.

Colorado (1)—Jay Payton, of.

Florida (2)—Jorge Sosa, rhp; Chad Tracy, 3b.

Houston (1)—Brian Moehler, rhp.

Los Angeles (2)—Brad Ausmus, c; Jeff Weaver, rhp.

Milwaukee (3)—David Bush, rhp; Doug Davis, lhp; Trevor Hoffman, rhp.

New York (3)—Elmer Dessens, rhp; Kelvim Escobar, rhp; Fernando Tatis, inf-of.

Philadelphia (1)—Mike Sweeney, 1b.

St. Louis (2)—Jason LaRue, c; Mike MacDougal, rhp.

San Diego (1)—David Eckstein, 2b.

San Francisco (1)—Jose Guillen, of.

Washington (1)—Kevin Mench, of.

FREE AGENT SIGNINGS

The 129 chargeless agents who acquire signed, with name, position, above club if different, and contract. The arrangement advice was acquired by The Associated Press from abecedarian and administration sources. For players with accessory alliance contracts, letter agreements for above alliance affairs are in parentheses:

American League

Baltimore (7)—Re-signed Cesar Izturis, ss, to a $1.5 million, one-year contract; re-signed Koji Uehara, rhp, to a $3 million, one-year contract; active Derrek Lee, 1b, Atlanta, to a $7.25 million, one-year contract; active Kevin Gregg, rhp, Toronto, to a $10 million, two-year contract; re-signed Mark Hendrickson, lhp, to a accessory alliance arrangement ($900,000); active Randy Winn, of, St. Louis, to a accessory alliance arrangement ($900,000); active Justin Duchscherer, rhp, Texas, to a $700,000, one-year contract; active Vladimir Guerrero, dh, Texas, to an $8 million, one-year contract.

Boston (4)—Re-signed Jason Varitek, c, to a $2 million, one-year contract; active Carl Crawford, of, Tampa Bay, to a $142 million, seven-year contract; active Dan Wheeler, rhp, Tampa Bay, to a $3 million, one-year contract; active Dennys Reyes, lhp, St. Louis to a $900,000, one-year contract.

Chicago (5)—Signed Adam Dunn, 1b, Washington, to a $56 million, four-year contract; re-signed A.J. Pierzynski, c, to an $8 million, two-year contract; re-signed Paul Konerko, 1b, to a $37.5 million, three-year contract; active Jesse Crain, rhp, Minnesota, to a $13 million, three-year contract; active Will Ohman, lhp, Florida, to a $4 million, two-year contract.

Cleveland (4)—Signed Austin Kearns, of, New York Yankees, to a $1.3 million, one-year contract; active Orlando Cabrera, ss, Cincinnati, to a $1 million, one-year contract; active Chad Durbin, rhp, Philadelphia, to an $800,000, one-year contract; active Nick Johnson, 1b, New York Yankees, to a accessory alliance contract.

Detroit (5)—Re-signed Jhonny Peralta, ss, to an $11.25 million, two-year contract; active Joaquin Benoit, rhp, Tampa Bay, to a $16.5 million, three-year contract, active Victor Martinez, c, Boston, to a $50 million, four-year contract; re-signed Magglio Ordonez, of, to a $10 million, two-year contract; active Brad Penny, rhp, St. Louis, to a $3 million, one-year contract.

Kansas City (3)—Signed Jeff Francis, lhp, Colorado, to a $2 million, one-year contract; re-signed Bruce Chen, lhp, to a $2 million, one-year contract; active Pedro Feliz, 3b, St. Louis, to a accessory alliance contract.

Los Angeles (1)—Signed Scott Downs, lhp, Toronto, to a $15 million, three-year contract.

Twins (2)—Re-signed Jim Thome, dh, to a $3 million, one-year contract; re-signed Carl Pavano, rhp, to a $16.5 million, two-year contract.

New York (8)—Re-signed Derek Jeter, ss, to a $51 million, three-year contract; re-signed Mariano Rivera, rhp, to a $30 million, two-year contract; active Pedro Feliciano, lhp, New York Mets, to an $8 million, two-year contract; active Rafael Soriano, rhp, Tampa Bay, to a $35 million, three-year contract; active Freddy Garcia, rhp, Chicago White Sox, to a accessory alliance arrangement ($1.5 million); active Eric Chavez, 3b, Oakland, to a one-year contract; active Andruw Jones, of, Chicago White Sox, to a $2 million, one-year contract; active Kevin Millwood, rhp, Baltimore, to a accessory alliance arrangement ($1.5 million).

Oakland (3)—Signed Hideki Matsui, dh, Los Angeles Angels, to a $4.25 million, one-year contract; active Grant Balfour, rhp, Tampa Bay, to an $8.1 million, two-year contract; active Brian Fuentes, lhp, Minnesota, to a $10.5 million, two-year contract.

Seattle (5)—Re-signed Erik Bedard, lhp, to a $1 million, one-year contract; active Miguel Olivo, c, Toronto, to a $7 million, two-year contract; re-signed Josh Bard, c, to a accessory alliance arrangement ($750,000); active Adam Kennedy, 2b, Washington, to a accessory alliance arrangement ($750,000); re-signed Jamey Wright, rhp, to a accessory alliance arrangement ($900,000).

Tampa Bay (4)—Signed Kyle Farnsworth, rhp, Atlanta, to a $3.25 million, one-year contract; active Johnny Damon, of, Detroit, to a $5.25 million, one-year contract; active Manny Ramirez, of, Chicago White Sox, to a $2,000,020, one-year contract; active Felipe Lopez, 3b, Boston, to a accessory alliance arrangement ($1 million).

Texas (5)—Signed Yorvit Torrealba, c, San Diego, to a $6.25 million, two-year contract; re-signed Matt Treanor, c, to an $850,000, one-year contract; active Arthur Rhodes, lhp, Cincinnati, to a $4.1 million, one-year contract; active Brandon Webb, rhp, Arizona, to a $3 million, one-year contract; active Adrian Beltre, 3b, Boston, to an $80 million, five-year contract.

Toronto (6)—Re-signed Jason Frasor, rhp, to a $3.5 million, one-year contract; active Corey Patterson, of, Baltimore, to a $900,000, one-year contract; active Octavio Dotel, rhp, Colorado, to a $3.5 million, one-year contract; active Jon Rauch, rhp, Minnesota, to a $3.75 million, one-year contract; active Frank Francisco, rhp, who had bacon adjudication from Texas and again was traded, to a $4 million, one-year contract; active Scott Podsednik, of, Los Angeles Dodgers, to a accessory alliance arrangement ($1 million).

National League

Arizona (8)—Signed Geoff Blum, inf, Houston, to a $2.7 million, two-year contract; active Melvin Mora, 3b, Colorado, to a $2 million, one-year contract; active J.J. Putz, rhp, Chicago White Sox, to a $10 million, two-year contract; active Xavier Nady, of-1b, Chicago Cubs, to a $1.75 million, one-year contract; active Henry Blanco, c, New York Mets, to a $1.25 million, one-year contract; re-signed Aaron Heilman, rhp, to a $2 million, one-year contract; active Willie Bloomquist, of, Cincinnati, to a $1.05 million, one-year contract; active Russell Branyan, 1b, Seattle, to a $1 million, one-year contract.

Atlanta (2)—Re-signed Eric Hinske, of, to a $1.45 million, one-year contract; active Rodrigo Lopez, rhp, Arizona, to a accessory alliance contract.

Cincinnati (2)—Re-signed Ramon Hernandez, c, to a $3 million, one-year contract; active Edgar Renteria, ss, San Francisco, to a $2.1 million, one-year contract.

Chicago (3)—Signed Carlos Pena, 1b, Tampa Bay, to a $10 million, one-year contract; active Kerry Wood, rhp, New York Yankees, to a $1.5 million, one-year contract; active Reed Johnson, of, Los Angeles Dodgers, to a accessory alliance arrangement ($900,000).

Cincinnati (1)—Re-signed Miguel Cairo, 3b, to a $2 million, one-year contract.

Colorado (3)—Re-signed Jorge De La Rosa, lhp, to a $21.5 million, two-year contract; active Ty Wigginton, 1b, Baltimore, to an $8 million, two-year contract; re-signed Jason Giambi, 1b, to a accessory alliance arrangement $1 million).

Florida (3)—Signed John Buck, c, Toronto, to an $18 million, three-year contract; active Javier Vazquez, rhp, New York Yankees, to a $7 million, one-year contract; active Randy Choate, lhp, Tampa Bay, to a $2.5 million, two-year contract.

Houston (1)—Signed Bill Hall, 2b, Boston, to a $3.25 million, one-year contract.

Los Angeles (9)—Re-signed Hiroki Kuroda, rhp, to a $12 million, one-year contract; active Jon Garland, rhp, San Diego, to a $5 million, one-year contract; active Juan Uribe, inf, San Francisco, to a $21 million, three-year contract; re-signed Rod Barajas, c, to a $3.25 million, one-year contract; re-signed Vicente Padilla, rhp, to a $2 million, one-year contract; active Matt Guerrier, rhp, Minnesota, to a $12 million, three-year contract; active Marcus Thames, of, New York Yankees, to a $1 million, one-year contract; active Ron Mahay, lhp, Minnesota, to a accessory alliance contract; active Aaron Miles, 2b, St. Louis, to a accessory alliance arrangement ($500,000).

Milwaukee (2)—Re-signed Craig Counsell, inf, to a $1.4 million, one-year contract; active Mark Kotsay, of, Chicago White Sox, to an $800,000, one-year contract.

New York (3)—Signed Chris Capuano, lhp, Milwaukee, to a $1.5 million, one-year contract; active Willie Harris, of, Washington, to a accessory alliance arrangement ($800,000); active Chris Young, rhp, San Diego, to a $1.1 million, one-year contract.

Philadelphia (3)—Re-signed Jose Contreras, rhp, to a $5.5 million, two-year contract; active Cliff Lee, lhp, Texas, to a $120 million, five-year contract; re-signed J.C. Romero, lhp, to a $1.35 million, one-year contract.

Pittsburgh (3)—Signed Kevin Correia, rhp, San Diego, to an $8 million, two-year contract; active Lyle Overbay, 1b, Toronto, to a $5 million, one-year contract; active Joe Beimel, lhp, Colorado, to a accessory alliance arrangement ($1.75 million).

St. Louis (6)—Re-signed Jake Westbrook, rhp, to a $16.5 million, two-year contract; active Lance Berkman, of, New York Yankees, to an $8 million, one-year contract; active Gerald Laird, c, Detroit, to a $1 million, one-year contract; active Nick Punto, 3b, Minnesota, to a $750,000, one-year contract; active Jim Edmonds, of, Cincinnati, to a accessory alliance arrangement ($1 million); active Miguel Batista, rhp, Washington, to a $750,000, one-year contract.

San Diego (6)—Signed Aaron Harang, rhp, Cincinnati, to a $4 million, one-year contract; active Orlando Hudson, 2b, Minnesota, to an $11.5 million, two-year contract; active Brad Hawpe, of, Tampa Bay, to a $3 million, one-year contract; active Chad Qualls, rhp, Tampa Bay, to a $2.55 million, one-year contract; active Gregg Zaun, c, Milwaukee, to a accessory alliance arrangement ($800,000); active Jorge Cantu, inf, Texas, to an $850,000, one-year contract.

San Francisco (5)—Re-signed Aubrey Huff, 1b, to a $22 million, two-year contract; active Miguel Tejada, ss-3b, San Diego, to a $6.5 million, one-year contract; re-signed Pat Burrell, of, to a $1 million, one-year contract; re-signed Guillermo Mota, rhp, to a accessory alliance arrangement ($925,000); active Jeff Suppan, rhp, St. Louis, to a accessory alliance arrangement ($1 million).

Washington (5)—Signed Jayson Werth, of, Philadelphia, to a $126 million, seven-year contract; active Matt Stairs, of, San Diego, to a accessory alliance arrangement ($850,000); active Rick Ankiel, of, Atlanta, to a $1.5 million, one-year contract; active Adam LaRoche, 1b, Arizona, to a $16 million, two-year contract; active Jerry Hairston Jr., of, San Diego, to a $2 million, one-year contract.

Japan Pacific League

Orix (1)—Signed Chan Ho Park, rhp.

CALENDAR

July 12—All-Star game, Phoenix.

July 24—Hall of Fame induction, Cooperstown, N.Y.

July 31—Last day to barter a abecedarian afterwards accepting waivers.

Aug. 15—Last day to assurance selections from 2011 abecedarian abstract who acquire not beat academy eligibility.

Sept. 1—Active rosters aggrandize to 40 players.

Sept. 30 or Oct. 1—Playoffs begin.

Oct. 19—World Alternation begins.

November—Free abettor aeon to assurance alone with above teams, aboriginal 15 canicule afterwards World Alternation ends.

Dec. 1—Last day for teams to action bacon adjudication to their above players who became chargeless agents.

Dec. 5-8—Winter meetings, Dallas.

Dec. 7—Last day for chargeless agents offered bacon adjudication to acquire the offers.

Dec. 11—Collective acceding acceding expires.

Dec. 12—Last day for teams to action 2012 affairs to bearding players.

Hockey

NHL

CALENDAR

May 29-June 4—NHL Combine.

June 22—NHL awards ceremony, Las Vegas.

June 24-25—NHL Entry Draft, St. Paul, Minn.

July 1—Free bureau signing aeon begins.

Basketball

NBA

NBA DRAFT ORDER

Held: June 23 at The Prudential Center, Newark, N.J.

First annular Almanac Chances

Team (out of 1,000)

WOLVES 17-65 250

Cleveland 19-63 199

Toronto 22-60 156

Washington 23-59 119

Sacramento 24-58 76

New Jersey (to Utah) 24-58 75

Detroit 30-52 43

L.A. Clippers (to Cleveland) 32-50 28

Charlotte 34-48 17

Milwaukee 35-47 11

Golden State 36-46 8

Utah 39-43 7

Phoenix 40-42 6

Houston 43-39 5

Note: The action will be captivated on May 17. The aboriginal three picks will be bent by the action and the butt of the “lottery teams” will baddest in positions 4 through 14 in changed adjustment of their circumscribed standings at the end of the approved season.

15. Indiana. 16. Philadelphia. 17. New York. 18. Atlanta (to Washington). 19. New Orleans (to Charlotte via Portland). 20. Memphis (to WOLVES via Utah). 21. Portland. 22. Denver. 23. Orlando (to Houston via Phoenix). 24. Oklahoma City. 25. Boston. 26. Dallas. 27. L.A. Lakers (to New Jersey). 28. Miami (to Chicago via Toronto). 29. San Antonio. 30. Chicago

Second round

31. WOLVES (to Miami). 32. Cleveland. 33. Toronto (to Detroit). 34. Washington. 35/36. x-New Jersey. 35/36. x-Sacramento. 37. Detroit (to L.A. Clippers). 38. L.A. Clippers (to Houston). 39. Charlotte. 40. Milwaukee. 41. Golden State (to L.A. Lakers via New Jersey). 42. Indiana. 43. Utah (to Chicago or to Golden State via Chicago). 44. Phoenix (to Chicago or to Golden State via Chicago). 45. Philadelphia (to New Orleans). 46. New York (to L.A. Lakers). 47. Houston (to L.A. Clippers). 48. Atlanta. 49. Memphis. 50. New Orleans (to Philadelphia). 51. y-Portland. 52. z-Denver. 53. Orlando. 54. Oklahoma City (to Cleveland via Miami). 55. Boston. 56. L.A. Lakers. 57. Dallas. 58. Miami (to L.A. Lakers). 59. San Antonio. 60. Chicago (to Sacramento via Milwaukee)

x-Teams that accomplished the approved division with identical annal will baddest in the additional annular in the about-face of the adjustment in which they baddest in the aboriginal round. The adjustment may change based on the after-effects of the Abstract Lottery.

y-May be conveyed to Detroit via Denver.

z-May be conveyed to Portland or to Detroit.

CALENDAR

May 17—NBA abstract lottery.

June 2—NBA Finals activate (possible move up to May 31).

June 16—Latest accessible date for the finals.

High schools

Football

MINNESOTA ALL-STAR FOOTBALL GAME

7 p.m. June 25, TCF Bank Stadium

North roster

Brandon Anderson Sartell-St. Stephen DL

David Bergquist Breckenridge OL

David Boegel Wayzata DB

Gavin Brown Becker LB

Ryan Buria Mountain Iron-Buhl DB

Matt Dorholt Grand Rapids DB

Jimmy Duffy Mounds View TE

Ryan Emmerich Andover LB

Dan Ferrazzo Mahtomedi QB

Nick Goldsmith Mounds View DL

Joe Haeg Brainerd OL

CJ Ham Duluth Central RB

Sean Hamlin Wayzata DB

Jordan Hayes Brainerd RB

Jordan Hickcox Chisago Lakes DB

Colin Hustad Totino-Grace LB

Nick Jacobs Delano OL

Alex Jarosz Totino-Grace OL

Ryan Kelley Centennial OL

Steven Kiesel Breck WR

Eric Kline Blaine QB

Kevin Kramer Eden Valley-Watkins WR

Austin Lanoue Moose Lake/Willow Riv. OL

Alex LaVoy Mahnomen LB

Adam Olson Pine City WR

Dillon Olson Goodridge/Gryg.-Gatz. RB

Kevin Olson Hawley RB

Ryan Peterson Centennial LB

Jesse Reemtsma Spring Lake Park DL

Eric Riley Morris LB

Andrew Rose Stillwater LB

Aaron Roth Wayzata RB

Jamal Samaha Zimmerman DL

Joey Sonnenfeld Osseo DB

Cavan Stackpool Virginia DB

Joshua Stalberger Detroit Lakes WR

Peter Stanley Rogers OL

Ryan Swenson Dawson-Boyd DB

Shelby Trosdahl Otter Tail Central OL

Derek Vidor Rogers WR

Devin Waters Rogers LB

Dan Wood Pelican Rapids DL

Joe Zrust Totino-Grace DL

Brandon Zylstra New London-Spicer TE

Head coach: Ron Stolski, Brainerd. Assistant coaches: Jeff Ferguson, Totino-Grace; Shannon Gerrety, Blaine; Flint Motschenbacher, Detroit Lakes; Dave Nigon, Totino-Grace (retired); Leo Pohlkamp, Pierz. Honorary coach: Roger Lipelt, Wayzata & Providence Academy.

South roster

Brandt Berghuis Rosemount DL

Brennan Cable Marshall DL

Cedrick Chappel Washburn WR

Josh Colville Minnetonka OL

Josh Corbin Northfield OL

Lance Dozier Rochester Mayo DB

Al Erickson Lakeville North DB

Reggie Gandy DeLaSalle RB

Joshua Gran Caledonia OLB

Billy Gregg Hopkins QB

Tyler Hamblin Cretin-Derham Hall DB

Tyler Irvin Dassel-Cokato DB

Ricky Johnson Roch. John Marshall OL

Nick Kaus Mankato West WR

Caleb Leichtnam Grand Meadow DB

Andrew Lewis St. Paul Central WR

Cody Lodermeier Zumbrota-Mazeppa OLB

Andrew Lonneman Adrian DL

Trevor Lueders Glencoe-Silver Lake DL

Julian Luster St. Paul Humboldt DB

Luke Marks St. Thomas Academy OL

Shane McGrath Rochester Lourdes LB

Evan Morris Byron WR

Cooper Nelson Blooming Prairie TE

Tom Obarski Apple Valley K

Nick Olson Richfield OL

Jamesonn Parsons Eagan QB

Jordan Phibbs Jackson County Central LB

Bret Piekarski Lakeville North OL

Kyle Riggott Rochester Century DB

Willie Roller Cretin-Derham Hall OLB

Torsten Rotto Woodbury DL

Taz Seibert Norwood-Young Amer. RB

Daniel Simon New Ulm Cathedral DL

Charles Smith Burnsville RB

Sam Smith South St. Paul RB

Britton Stratton Luverne OL

Nathanial Swoyer Willmar OLB

Dylan Ulferts Shakopee WR

Josh Vaughan Bloomington Kennedy RB

Frank Veldman Eastview DB

Drew Weber Mankato West LB

Ryan Woodard Winona WR

Nathan Zibolski Cannon Falls LB

Head coach: Dave Nelson, Minnetonka. Assistant coaches: Clay Anderson, Albert Lea; Jon Bakken, Waterville-Elysian-Morristown; Mal Scanlan, Cretin-Derham Hall (retired); Mike Scanlan, Cretin-Derham Hall; Bubba Sullivan, Northfield. Honorary coach: John Gross, Medford.

Boxing

Professional

FIGHT SCHEDULE

National TV in parentheses

Friday’s bouts

At Las Vegas (ESPN2), Victor Cayo vs. Tim Coleman, 12, IBF inferior welterweight eliminator.

Saturday

At Mannheim, Germany, Wladimir Klitschko vs. Dereck Chisora, 12, for Klitschko’s WBO-IBO ample titles.

At Buenos Aires, Luis Lazarte vs. Ulises Solis, 12, for Lazarte’s IBF inferior flyweight title; Roberto Bolonti vs. Isidro Prieto, 10, heavyweights.

At Panama City, Panama, Rafael Concepcion, vs. Hugo Ruiz, 12, for the acting WBA World bantamweight title.

At Mexico City, Raul Garcia vs. Rommel Asenjo, 12, for Garcia’s WBO strawweight title; Jesus Geles vs. Ramon Garcia Hirales, 12, for Geles’ WBO acting inferior flyweight title.

At TBA, Mexico, Gilberto Keb Baas vs. Adrian Hernandez, 12, for Baas’ WBC ablaze flyweight title.

May 1

At TBA, Thailand, Drian Francisco, vs. Tepparith Singwancha, 12, for the acting WBA World cool flyweight title.

May 7

At Osaka, Japan, Koki Kameda vs. Daniel Diaz, 12, for Kameda’s WBA World bantamweight title.

At Copenhagen, Denmark, Evander Holyfield vs. Brian Nielsen, 12, heavyweights.

At Neubrandenburg, Germany, Sebastian Sylvester vs. Daniel Geale, 12, for Sylvester’s IBF middleweight title.

At MGM Grand, Las Vegas (PPV), Manny Pacquiao vs. Shane Mosley, 12, for Pacquiao’s WBO welterweight title; Wilfredo Vazquez Jr. vs. Jorge Arce, 12, for Vazquez’s WBO inferior agile title; Humberto Soto vs. Urbano Antillon, 12, for Soto’s WBC failing title; Kelly Pavlik vs. Alfonso Lopez, 10, cool middleweights.

May 13

At Chumash Casino, Santa Ynez, Calif. (ESPN2), Kendall Holt vs. Julio Diaz, 10, ablaze welterweights.

May 14

At TBA, Tomas Rojas vs. Juan Jose Montes, 12, for Rojas’ WBC cool flyweight title.

At Sonora, Mexico, Cristian Mijares vs. Malik Bouziane, 12, for Mijares’ IBF cool flyweight title.

At Home Depot Center, Carson, Calif. (SHO), Andre Ward vs. Arthur Abraham, 12, for Ward’s WBA Cool World cool middleweight title; Cristobal Arreola vs. Nagy Aguilera, 10, heavyweights.

May 20

At Prudential Center, Newark, N.J. (ESPN2), Antwone Smith vs. Joel Julio, 10, ablaze middleweights.

May 21

At The Bell Centre, Montreal (HBO), Jean Pascal vs. Bernard Hopkins, 12, for Pascal’s WBC-IBO ablaze ample title; Chad Dawson vs. Adrian Diaconu, 12, ablaze heavyweights.

May 27

At Reno Events Center, Reno., Nev. (ESPN2), Josesito Lopez vs. Steve Upsher Chambers, 12, ablaze welterweights; Tony Thompson vs. Maurice Harris, 12, heavyweights.

June 4

At Boardwalk Hall, Atlantic City, N.J. (SHO), Carl Froch vs. Glen Johnson, 12, for Froch’s WBC cool middleweight title.

At Staples Center, Los Angeles (HBO), Sebastian Zbik vs. Julio Cesar Chavez Jr., 12, for Zbik’s WBC middleweight title.

June 18

At Guadalajara, Mexico, Saul Alvarez vs. Ryan Rhodes, 12, for Alvarez’s WBC ablaze middleweight title.

July 20

At Sydney Entertainment Centre, Sydney, Danny Green, Australia, vs. Antonio Tarver, United States, 12, for Green’s IBO cruiserweight title.

Aug. 20

At Donetsk, Ukraine, Viacheslav Senchenko, vs. Marco Avendano, 12, for Senchecko’s WBA World welterweight title.

Golf

PGA Tour

SCHEDULE/RESULTS

Jan. 6-9—Hyundai Tournament of Champions (Jonathan Byrd)

Jan. 13-16—Sony Open (Mark Wilson)

Jan. 19-23—Bob Hope Classic (Jhonattan Vegas)

Jan. 27-30—Farmers Insurance Open (Bubba Watson)

Feb. 3-6—Waste Administration Phoenix Open (Mark Wilson)

Feb. 10-13—ATT Pebble Beach National Pro-Am (D.A. Points)

Feb. 17-20—Northern Trust Open (Aaron Baddeley)

Feb. 23-27—WGC-Accenture Match Play Championship, Ritz-Carlton GC at Dove Mountain, Marana, Ariz.

Feb. 24-27—Mayakoba Golf Classic (Johnson Wagner)

March 3-6—Honda Classic (Rory Sabbatini)

March 10-13—WGC-Cadillac Championship (Nick Watney)

March 10-13—Puerto Rico Open (Michael Bradley)

March 17-20—Transitions Championship (Gary Woodland)

March 24-27—Arnold Palmer Invitational (Martin Laird)

March 31-April 3—Shell Houston Open (Phil Mickelson)

April 7-10—The Masters (Charl Schwartzel)

April 14-17—Valero Texas Open (Brendan Steele)

April 21-24—The Heritage, Harbourtown Golf Links, Hilton Head Island, S.C.

April 28-May 1—Zurich Classic, TPC Louisiana, New Orleans

May 5-8—Wells Fargo Championship, Quail Hollow Club, Charlotte, N.C.

May 12-15—The Players Championship, TPC Sawgrass (Players Stadium Course), Ponte Vedra Beach, Fla.

May 19-22—Crowne Plaza Invitational at Colonial, Colonial CC, Fort Worth, Texas

May 26-29—HP Byron Nelson Championship, TPC Four Seasons Resort, Las Colinas, Texas

June 2-5—Memorial Tournament, Muirfield Village GC, Dublin, Ohio

June 9-12—FedEx St. Jude Classic, TPC Southwind, Memphis, Tenn.

June 16-19—U.S. Open, Congressional CC, Bethesda, Md.

June 23-26—Travelers Championship, TPC River Highlands, Hartford, Conn.

June 30-July 3—ATT National, Aronomink GC, Newton Square, Pa.

July 7-10—John Deere Classic, TPC Deere Run, Silvis, Ill.

July 14-17—British Open, Royal St. George’s, Sandwich, England

July 14-17—Viking Classic, Annandale GC, Madison, Miss.

July 21-24—RBC Canadian Open, Shaughnessy GCC, Vancouver, British Columbia

July 28-31—The Greenbrier Classic, The Old White Course, Greenbrier, W.Va.

Aug. 4-7—WGC-Bridgestone Invitational, Firestone CC (South Course), Akron, Ohio

Aug. 4-7—Reno-Tahoe Open, Montreaux Golf & CC, Reno, Nev.

Aug. 11-14—PGA Championship, Atlanta Athletic Club (Highlands Course), Johns Creek, Ga.

Aug. 18-21—Wyndham Championship, Sedgefield CC, Greensboro, N.C.

Aug. 25-28—The Barclays, Plainfield CC, Edison, N.J.

Sept. 2-5—Deutsche Bank Championship, TPC Boston, Norton, Mass.

Sept. 15-18—BMW Championship, Cog Hill Golf & CC (Dubsdread Course), Lemont, Ill.

Sept. 22-25—Tour Championship, East Lake GC, Atlanta

Sept. 29-Oct. 2—Justin Timberlake Shriners Hospital for Children Open, TPC Summerlin, Las Vegas

Oct. 6-9—Frys.com Open, CordeValle GC, San Martin, Calif.

Oct. 13-16—The McGladrey Classic, Sea Island Resort (Seaside Course), St. Simons Island, Ga.

Oct. 20-23—Children’s Miracle Network Classic, Walt Disney World Resort (Magnolia, Palm), Lake Buena Vista, Fla.

Oct. 27-30—CIMB Asia Pacific Classic, The Mines Resort & GC, Selangor, Malaysia

Nov. 3-6—WGC-HSBC Champions, Sheshan International GC, Shanghai

Nov. 17-20—The Presidents Cup, Royal Melbourne GC, Melbourne, Australia

Nov. 24-27—Omega Missions Hills World Cup, Mission Hills Resort Hainan (Blackstone Course), Hainan Island, China

FEDEXCUP STANDINGS (through April 17)

Rank, name Credibility Money

1. Mark Wilson 1,161 $2,430,825

2. Phil Mickelson 1,089 $2,161,531

3. Martin Laird 1,064 $2,158,563

4. Gary Woodland 1,048 $2,034,530

5. Nick Watney 985 $2,304,400

6. Aaron Baddeley 900 $1,887,116

7. Luke Donald 844 $2,138,467

8. Bubba Watson 839 $1,752,817

9. Rory Sabbatini 820 $1,573,194

10. Jhonattan Vegas 816 $1,499,350

11. Charl Schwartzel 808 $1,766,104

12. Matt Kuchar 797 $1,836,173

13. D.A. Credibility 759 $1,564,392

14. Hunter Mahan 743 $1,486,094

15. Steve Marino 734 $1,492,166

16. Jonathan Byrd 705 $1,404,148

17. Dustin Johnson 659 $1,481,572

18. Vijay Singh 630 $1,275,435

19. Brendan Steele 623 $1,266,504

20. Justin Rose 615 $1,270,166

21. Spencer Levin 606 $1,221,164

22. Bill Haas 586 $1,069,100

23. Y.E. Yang 581 $1,223,596

24. Webb Simpson 552 $996,558

25. Charley Hoffman 526 $907,384

26. Jason Day 503 $1,131,800

27. Steve Stricker 501 $1,040,429

28. Adam Scott 487 $1,143,257

29. Chris Kirk 479 $795,323

30. Brandt Snedeker 475 $1,005,100

31. Jason Dufner 450 $797,685

32. Jimmy Walker 443 $798,699

33. Kevin Na 439 $805,965

34. J.B. Holmes 433 $915,658

35. K.J. Choi 416 $872,249

36. Marc Leishman 414 $700,591

37. Ryan Palmer 407 $763,341

38. Geoff Ogilvy 403 $788,927

39. Brian Gay 392 $625,314

40. Fredrik Jacobson 387 $634,522

41. J.J. Henry 385 $613,197

42. Ryan Moore 379 $787,673

43. Charles Howell III 375 $698,080

44. Graeme McDowell 375 $795,538

45. Robert Allenby 374 $718,803

46. Johnson Wagner 373 $818,119

47. Brendon de Jonge 370 $510,581

48. Rickie Fowler 363 $616,585

49. Matt Bettencourt 347 $558,136

50. Robert Garrigus 334 $675,921

51. Chris Couch 328 $569,251

51. Jim Furyk 328 $628,598

53. Jerry Kelly 326 $620,011

54. Michael Bradley 325 $702,060

55. Troy Matteson 320 $616,350

56. John Senden 318 $391,051

57. Tommy Gainey 314 $530,097

58. Scott Verplank 303 $579,518

59. Keegan Bradley 302 $539,660

60. Stuart Appleby 302 $524,400

61. David Toms 301 $552,003

62. Tim Clark 299 $571,000

63. Kevin Chappell 295 $597,819

64. Bill Lunde 290 $372,641

65. Anthony Kim 290 $565,652

66. Tiger Woods 287 $571,363

67. Tom Gillis 283 $562,597

68. Roland Thatcher 282 $535,073

69. Hunter Haas 281 $485,749

70. Brandt Jobe 279 $448,404

71. Bo Van Pelt 270 $531,117

72. Ben Crane 270 $445,540

73. Ian Poulter 270 $478,047

74. Scott Stallings 266 $521,661

75. Ricky Barnes 256 $441,077

76. Cameron Beckman 256 $381,950

77. Jeff Overton 255 $406,105

78. Stewart Cink 253 $412,125

79. Vaughn Taylor 244 $235,635

80. Zack Miller 244 $338,239

81. Pat Perez 239 $391,574

82. Chad Campbell 237 $317,917

83. Kyle Stanley 234 $315,071

84. Zach Johnson 233 $313,352

85. Ernie Els 228 $362,911

86. Alex Cejka 223 $267,402

87. Justin Leonard 222 $290,317

88. Paul Casey 216 $357,117

89. Brian Davis 215 $270,502

90. William McGirt 196 $201,248

91. Cameron Tringale 194 $374,119

92. Trevor Immelman 192 $322,013

93. Kevin Sutherland 190 $289,693

94. Padraig Harrington 187 $361,216

95. David Duval 184 $339,222

96. Carl Pettersson 182 $363,110

97. Fred Couples 180 $371,081

98. Kevin Streelman 178 $255,627

99. Sergio Garcia 174 $317,200

100. Dean Wilson 172 $239,598

101. Alex Prugh 170 $217,406

102. Greg Chalmers 168 $308,199

103. Retief Goosen 164 $274,135

104. Bryce Molder 164 $276,018

105. Nick O’Hern 164 $174,481

106. Angel Cabrera 163 $400,199

107. Blake Adams 158 $135,507

108. Bobby Gates 152 $360,236

109. Jarrod Lyle 149 $238,039

110. Stephen Ames 146 $266,603

111. Steven Bowditch 145 $245,581

112. Daniel Summerhays 144 $193,226

113. Kevin Stadler 143 $242,708

114. Nathan Green 141 $156,019

115. David Hearn 140 $294,139

116. Ben Curtis 139 $195,919

117. Charlie Wi 139 $132,747

118. Davis Love III 138 $206,242

118. John Merrick 138 $169,409

120. Chris Riley 136 $205,715

121. Louis Oosthuizen 136 $242,245

122. Kent Jones 135 $183,381

123. Robert Karlsson 133 $232,745

124. Ryuji Imada 130 $183,858

125. Arjun Atwal 127 $207,331

126. Richard S. Johnson 123 $128,979

127. Boo Weekley 122 $151,410

128. Lucas Glover 122 $121,905

129. Billy Mayfair 121 $172,930

130. Heath Slocum 120 $208,695

131. Chris DiMarco 120 $180,945

132. Michael Connell 119 $128,859

133. Paul Goydos 116 $161,423

134. Ben Martin 115 $111,016

135. Matt Jones 114 $168,897

136. Kris Blanks 114 $104,155

137. Joe Ogilvie 112 $165,956

138. Michael Putnam 109 $135,532

139. Colt Knost 109 $120,422

140. Tag Ridings 108 $158,623

141. Chez Reavie 106 $176,326

142. Sean O’Hair 105 $139,950

143. Camilo Villegas 103 $150,516

144. Marc Turnesa 103 $213,916

145. Nate Smith 100 $89,835

146. Scott Gutschewski 100 $126,210

147. Matt Every 98 $105,122

148. Steve Flesch 98 $151,858

149. Jason Bohn 97 $137,676

150. Bio Kim 97 $160,451

LPGA Tour

SCHEDULE/RESULTS

Feb. 17-20—Honda LPGA Thailand (Yani Tseng)

Feb. 24-27—HSBC Women’s Championship (Karrie Webb)

March 18-20—RR Donnelley LPGA Founders Cup (Karrie Webb)

March 24-27—Kia Classic (Sandra Gal)

March 31-April 3—Kraft Nabisco Championship (Stacy Lewis)

April 21-24—Tres Marias Championship, Tres Marias GC, Morelia, Mexico.

April 28-May 1—Avnet LPGA Classic, RTJ Golf Trail, Magnolia Grove, The Crossings, Mobile, Ala.

May 19-22—Sybase Match Play Championship, Hamilton Farm GC., Gladstone, N.J.

May 28-29—HSBC Brazil Cup, Itanhanga GC, Rio de Janeiro.

June 3-5—ShopRite Classic, Seaview – A Dolce Resort, Bay Course, Galloway, N.J.

nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio
 | Dublin, Ohio, USA » Nationwide Insurance
Dublin, Ohio, USA » Search Results » | nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio

June 9-12—State Farm Classic, Panther Creek CC, Springfield, Ill.

June 23-26—LPGA Championship, Locust Hill CC, Rochester, N.Y.

July 7-10—U.S. Open, The Broadmoor, East Course, Colorado Springs.

July 21-24—Evian Masters, Evian Masters GC, Evian-les-Bains, France.

July 28-31—Women’s British Open, Carnoustie Golf Links, Hoylake, England.

Aug. 4-7—Imperial Springs, Imperial Springs GC, Guangzhou, China.

Aug. 19-21—Safeway Classic, Pumpkin Ridge GC, Ghost Creek Golf Course, North Plains, Ore.

Aug. 25-28—CN Canadian Women’s Open, Hillsdale Golf and CC, Winnipeg, Manitoba.

Sept. 9-11—NW Arkansas Championship, Pinnacle CC, Rogers, Ark.

Sept. 15-18—Navistar LPGA Classic, RTJ Golf Trail, Capitol Hill, The Senator, Prattville, Ala.

Sept. 23-25—Solheim Cup, Killeen Castle, County Meath, Ireland.

Oct. 6-9—Hana Bank Championship, SKY 72 GC, Ocean Course, Incheon, South Korea.

Oct. 14-16—Sime Darby LPGA Malaysia, Kuala Lumpur Golf & CC, Kuala Lumpur, Malaysia.

Oct. 20-23—LPGA Taiwan Championship, Sunrise GCC, Yang Mei, Taoyuan.

Nov. 4-6—Mizuno Classic, Kintetsu Kashikojima CC, Shima-shi, Japan.

Nov. 10-13—Lorena Ochoa Invitational, Guadalajara CC, Guadalajara, Mexico.

Nov. 17-20—Women’s golf, LPGA Titleholders, Grand Cypress GC, Orlando, Fla.

MONEY LEADERS (through April 3)

Rank, name Trn Money

1. Yani Tseng 5 $570,478

2. Karrie Webb 5 $486,443

3. Stacy Lewis 5 $371,690

4. Sandra Gal 4 $302,379

5. I.K. Kim 4 $271,144

6. Michelle Wie 4 $258,881

7. Jiyai Shin 5 $217,112

8. Morgan Pressel 5 $211,721

9. Cristie Kerr 5 $205,476

10. Paula Creamer 5 $194,116

11. Angela Stanford 5 $174,657

12. Brittany Lincicome 5 $162,739

13. Sun Young Yoo 5 $157,931

14. Na Yeon Choi 4 $144,049

15. Katie Futcher 3 $128,610

16. Juli Inkster 5 $118,479

17. Mika Miyazato 4 $117,964

18. Amy Yang 5 $109,094

19. Suzann Pettersen 4 $106,994

20. Anna Nordqvist 4 $86,024

21. Mindy Kim 3 $84,344

22. Catriona Matthew 4 $82,644

23. Maria Hjorth 4 $75,980

24. Stacy Prammanasudh 5 $66,619

25. Sophie Gustafson 5 $62,464

26. Ai Miyazato 4 $62,227

27. Song-Hee Kim 5 $59,453

28. Beatriz Recari 5 $55,272

29. Shanshan Feng 5 $54,401

30. Se Ri Pak 4 $53,251

31. M.J. Hur 5 $52,413

32. Julieta Granada 3 $50,608

33. Inbee Park 4 $50,280

34. Jimin Kang 5 $49,288

35. Kristy McPherson 5 $49,166

36. Amanda Blumenherst 5 $49,020

37. Karine Icher 5 $48,017

38. Katherine Hull 5 $47,733

39. Momoko Ueda 4 $46,376

40. Marcy Hart 3 $46,046

41. Christel Boeljon 3 $42,970

42. Seon Hwa Lee 5 $42,311

43. Karen Stupples 5 $41,141

44. Natalie Gulbis 5 $40,291

45. Kyeong Bae 5 $40,084

46. Vicky Hurst 5 $39,258

47. Meaghan Francella 4 $38,752

48. Chella Choi 3 $37,966

49. Paige Mackenzie 3 $37,280

50. Pornanong Phatlum 4 $35,296

51. Candie Kung 4 $35,210

52. Alena Sharp 4 $33,921

53. Amy Hung 5 $33,293

54. Pat Hurst 4 $33,158

55. Hee Kyung Seo 4 $32,470

56. Wendy Ward 5 $32,075

57. Azahara Munoz 5 $31,639

58. Eun-Hee Ji 4 $31,422

59. Brittany Lang 5 $31,354

60. Christina Kim 5 $30,294

61. Leta Lindley 3 $28,189

62. Sarah Jane Smith 3 $27,828

63. Mina Harigae 3 $25,863

64. Becky Morgan 3 $25,786

65. Reilley Rankin 3 $25,755

66. Jane Park 3 $25,696

67. Meena Lee 4 $25,252

68. Lindsey Wright 4 $23,993

69. Hee Young Park 4 $20,908

70. Pernilla Lindberg 3 $17,888

71. Hee-Won Han 5 $16,818

72. Stephanie Louden 2 $15,796

73. Jenny Shin 2 $15,375

74. Stephanie Sherlock 3 $15,280

75. Mi Hyun Kim 3 $14,791

76. Gwladys Nocera 5 $14,115

77. Heather Young 3 $13,977

78. Jean Reynolds 1 $12,423

78. Samantha Richdale 2 $12,423

80. Aree Song 2 $11,211

81. Kris Tamulis 3 $10,488

82. Anna Grzebien 3 $10,340

83. Shi Hyun Ahn 3 $9,048

84. Laura Davies 3 $8,634

85. Danah Bordner 2 $8,210

86. Laura Diaz 2 $7,666

86. Mariajo Uribe 4 $7,666

88. Amelia Lewis 1 $7,400

88. Gerina Piller 2 $7,400

88. Jennifer Song 3 $7,400

88. Jenny Suh 1 $7,400

92. Silvia Cavalleri 3 $7,104

93. Lorie Kane 2 $6,670

94. Maria Hernandez 3 $6,658

95. Sarah Lee 2 $6,519

96. Moira Dunn 2 $6,359

97. Ilhee Lee 2 $5,509

98. Ji Young Oh 3 $5,456

99. Haeji Kang 4 $5,418

100. Michele Redman 3 $5,023

Champions Tour

SCHEDULE/RESULTS

Jan. 21-23—Mitsubishi Electric Championship (John Cook).

Jan. 28-30—Wendy’s Champions Skins Bold (Jack Nicklaus and Tom Watson)

Feb. 11-13—Allianz Championship (Tom Lehman)

Feb. 18-20—The ACE Accumulation Classic (Bernhard Langer)

March 11-13—Toshiba Classic (Nick Price)

April 1-3—Mississippi Gulf Resort Classic (Tom Lehman)

April 15-17—Outback Steakhouse Pro-Am (John Cook)

April 22-24—Liberty Mutual Legends of Golf, Savannah Harbor Golf Resort, Savannah, Ga.

May 5-8—Regions Tradition, Shoal Creek, Birmingham, Ala.

May 26-29—Senior PGA Championship, Valhalla GC, Louisville, Ky.

June 3-5—Principal Charity Classic, Glen Oaks CC, West Des Moines, Iowa.

June 10-12—Greater Hickory Classic, Rock Barn GS, Conover, N.C.

June 24-26—Dicks’ Sporting Godos Open, En-Joie GC, Endicott, N.Y.

July 1-3—Montreal Classic, Club de Golf Fontainebleau.

July 8-10—First Tee Open, Del Monte GC, Pebble Beach, Calif.

July 21-24—Senior British Open, Walton Heath GC, Surrey, England.

July 28-31—U.S. Chief Open, Inverness GC, Toledo, Ohio.

Aug. 5-7—3M Championship, TPC Twin Cities, Blaine, Minn.

Aug. 18-21—Constellation Energy Chief Players Championships, Westchester CC-West, Harrison, N.Y.

Aug. 26-28—Boeing Classic, TPC Snoqualmie Ridge, Snoqualmie, Wash.

Sept. 16-18—Songdo Championship, Jack Nicklaus GC Korea, Songdo City, South Korea.

Sept. 30-Oct. 2—SAS Championship, Prestonwood CC, , Cary, N.C.

Oct. 7-9—Administaff Small Business Classic, The Woodlands CC, The Woodlands, Texas.

Oct. 14-16—ATT Championship, TPC San Antonio-ATT Canyons, San Antonio.

Nov. 3-6—Charles Schwab Cup Championship, TPC Harding Park GC, San Francisco.

CHARLES SCHWAB CUP LEADERS

Through April 17

Rank, name Credibility Money

1. Tom Lehman 694 $743,595

2. John Cook 560 $612,087

3. Nick Price 536 $573,033

4. Russ Cochran 415 $486,367

5. Jeff Sluman 408 $430,503

6. Olin Browne 330 $329,750

7. Bernhard Langer 240 $305,455

8. Michael Allen 238 $287,013

9. Joe Ozaki 224 $240,420

10. David Frost 217 $275,538

11. Jay Don Blake 215 $226,880

12. Rod Spittle 202 $250,156

13. Mark Wiebe 195 $218,572

14. Fred Funk 192 $248,393

15. Tom Pernice, Jr. 162 $212,817

16. Mark Calcavecchia 160 $196,510

17. Hale Irwin 157 $178,230

18. Mark O’Meara 156 $214,350

19. Tom Watson 130 $133,400

20. Larry Mize 90 $139,907

21. Corey Pavin 80 $152,975

22. Jay Haas 70 $149,578

22. Brad Bryant 70 $122,710

22. Fred Couples 70 $98,267

22. Tom Kite 70 $94,705

22. Robert Thompson 70 $78,747

27. Jim Rutledge 65 $95,920

28. Keith Fergus 51 $150,487

28. Steve Lowery 51 $90,966

28. Mark McNulty 51 $83,570

31. Peter Chief 41 $123,458

31. Joey Sindelar 41 $87,458

33. David Peoples 40 $71,127

Auto racing

NASCAR Sprint Cup

SCHEDULE/RESULTS

Feb. 12—x-Budweiser Shootout (Kurt Busch)

Feb. 17—x-Gatorade Duel 1 (Kurt Busch)

Feb. 17—x-Gatorade Duel 2 (Jeff Burton)

Feb. 20—Daytona 500 (Trevor Bayne)

Feb. 27—Subway Fresh Fit 500 (Jeff Gordon)

March 6—Kobalt Tools 400 (Carl Edwards)

March 20—Jeff Byrd 500 presented by Food City (Kyle Busch)

March 27—Auto Club 400 (Kevin Harvick)

April 3—Goody’s Fast Pain Relief 500 (Kevin Harvick)

April 9—Samsung Mobile 500, Fort Worth, Texas

April 17—Aaron’s 499 (Jimmie Johnson)

April 30—Crown Royal 400, Richmond, Va.

May 7—Showtime Southern 500, Darlington, S.C.

May 15—Dover 400, Dover, Del.

May 21—x-NASCAR Sprint All-Star Race, Concord, N.C.

May 21—x-Sprint Showdown, Concord, N.C.

May 29—Coca-Cola 600, Concord, N.C.

June 5—Kansas Speedway 400, Kansas City, Kan.

June 12—Pocono 500, Long Pond, Pa.

June 19—Heluva Good! Sour Cream Dips 400, Brooklyn, Mich.

June 26—Toyota/Save Mart 350, Sonoma, Calif.

July 2—Coke Zero 400 Powered By Coca-Cola, Daytona Beach, Fla.

July 9—Quaker State 400, Sparta, Ky.

July 17—Lenox Industrial Tools 301, Loudon, N.H.

July 31—Brickyard 400, Indianapolis

Aug. 7—Pennsylvania 500, Long Pond, Pa.

Aug. 14—Heluva Good! Sour Cream Dips at The Glen, Watkins Glen, N.Y.

Aug. 21—Michigan 400, Brooklyn, Mich.

Aug. 27—Irwin Tools Night Race, Bristol, Tenn.

Sep. 4—Labor Day Classic 500, Hampton, Ga.

Sep. 10—One Aftermost Race To Make The Chase 400, Richmond, Va.

Sep. 18—Chicagoland 400, Joliet, Ill.

Sep. 25—Sylvania 300, Loudon, N.H.

Oct. 2—AAA 400, Dover, Del.

Oct. 9—Hollywood Casino 400, Kansas City, Kan.

Oct. 15—Bank of America 500, Concord, N.C.

Oct. 23—Talladega 500, Talladega, Ala.

Oct. 30—TUMS Fast Relief 500, Ridgeway, Va.

Nov. 6—AAA Texas 500, Fort Worth, Texas

Nov. 13—Kobalt Tools 500, Avondale, Ariz.

Nov. 20—Ford 400, Homestead, Fla.

x-non-points race

POINTS LEADERS (through April 17)

1. Carl Edwards, 295; 2. Jimmie Johnson, 290; 3. Dale Earnhardt Jr., 276; 4. Kevin Harvick, 268; 5. Kurt Busch, 267; 6. Kyle Busch, 257; 7. Ryan Newman, 253; 8. Matt Kenseth, 252; 9. Juan Pablo Montoya, 246; 10. Clint Bowyer, 245; 11. Paul Menard, 242; 12. Tony Stewart, 240; 13. Jeff Gordon, 234; 14. Mark Martin, 226; 15. A J Allmendinger, 226; 16. Greg Biffle, 221; 17. Denny Hamlin, 195; 18. Kasey Kahne, 194; 19. Martin Truex Jr., 192; 20. David Ragan, 191; 21. Marcos Ambrose, 188; 22. Jeff Burton, 185; 23. Jamie McMurray, 181; 24. Joey Logano, 179; 25. Bobby Labonte, 178; 26. David Reutimann, 174; 27. Brad Keselowski, 171; 28. Brian Vickers, 155; 29. David Gilliland, 149; 30. Regan Smith, 142; 31. Robby Gordon, 128; 32. Casey Mears, 116; 33. Dave Blaney, 105; 34. Bill Elliott, 100; 35. Andy Lally, 98; 36. Tony Raines, 81; 37. Ken Schrader, 44; 38. Terry Labonte, 40; 39. J.J. Yeley, 26; 40. Michael McDowell, 25; 41. Michael Waltrip, 20; 42. Brian Keselowski, 3

NASCAR Nationwide

SCHEDULE/RESULTS

Feb. 19—DRIVE4COPD 300 (Tony Stewart)

Feb. 26—Bashas’ Supermarkets 200 (Kyle Busch)

March 5—Sam’s Town 300 (Mark Martin)

March 19—Scotts EZ Seed 300 (Kyle Busch)

March 26—Royal Purple 300 (Kyle Busch)

April 8—O’Reilly Auto Parts 300 (Carl Edwards)

April 16—Aaron’s 312 (Kyle Busch)

April 23—Nashville 300, Lebanon, Tenn.

April 29—BUBBA burger 250, Richmond, Va.

May 6—Royal Purple 200, Darlington, S.C.

May 14—Dover 200, Dover, Del.

May 22—Iowa 250, Newton, Iowa

May 28—Top Gear 300, Concord, N.C.

June 4—Chicagoland 300, Joliet, Ill.

June 18—Michigan 250, Brooklyn, Mich.

June 25—Bucyrus 200, Elkhart Lake, Wis.

July 1—Subway Jalapeno 250 Powered By Coca-Cola, Daytona Beach, Fla.

July 8—Kentucky 300, Sparta, Ky.

July 16—New England 200, Loudon, N.H.

July 23—Federated Auto Parts 300, Lebanon, Tenn.

July 30—Kroger 200, Indianapolis

Aug. 6—U.S. Cellular 250, Newton, Iowa

Aug. 13—Zippo 200 at The Glen, Watkins Glen, N.Y.

Aug. 20—NAPA Auto Parts 200, Montreal

Aug. 26—Food City 250, Bristol, Tenn.

Sep. 3—Great Clips 300, Hampton, Ga.

Sep. 9—Virginia 529 Academy Savings 250, Richmond, Va.

Sep. 17—Dollar General 300 Powered By Coca-Cola, Joliet, Ill.

Oct. 1—Dover 200 (Fall), Dover, Del.

Oct. 8—Kansas Action 300, Kansas City, Kan.

Oct. 14—Dollar General 300, Concord, N.C.

Nov. 5—O’Reilly Auto Parts Challenge, Fort Worth, Texas

Nov. 12—Wypall 200, Avondale, Ariz.

Nov. 19—Ford 300, Homestead, Fla.

POINTS LEADERS (through April 16)

1. Jason Leffler, 233; 2. Justin Allgaier, 231; 3. Elliott Sadler, 228; 4. Ricky Stenhouse Jr., 225; 5. Reed Sorenson, 224; 6. Aric Almirola, 222; 7. Trevor Bayne, 221; 8. Brian Scott, 206; 9. Kenny Wallace, 184; 10. Joe Nemechek, 169; 11. Mike Bliss, 159; 12. Michael Annett, 159; 13. Steve Wallace, 155; 14. Jeremy Clements, 147; 15. Josh Wise, 142; 16. Mike Wallace, 130; 17. Eric McClure, 127; 18. Scott Wimmer, 123; 19. Derrike Cope, 123; 20. Robert Richardson Jr., 111; 21. Morgan Shepherd, 110; 22. Danica Patrick, 109; 23. Timmy Hill, 108; 24. Ryan Truex, 106; 25. Blake Koch, 89; 26. Shelby Howard, 84; 27. Sam Hornish Jr., 68; 28. Donnie Neuenberger, 63; 29. Jennifer Jo Cobb, 53; 30. Charles Lewandoski, 43; 31. Carl Long, 43; 32. Landon Cassill, 41; 33. Kevin Lepage, 39; 34. Dennis Setzer, 29; 35. Tim Andrews, 28; 36. Bobby Santos, 27; 37. J.R. Fitzpatrick, 26; 38. Danny Efland, 23; 39. Jeff Green, 21; 40. Patrick Sheltra, 20; 41. Brett Rowe, 19; 42. Danny O’Quinn Jr., 17; 43. Tim Schendel, 17; 44. Kelly Bires, 17; 45. Daryl Harr, 14; 46. Willie Allen, 9; 47. Tim George Jr., 8; 48. Mike Harmon, 5; 49. Alex Kennedy, 4; 50. Chris Lawson, 3

NASCAR Trucks

SCHEDULE/RESULTS

Feb. 18—NextEra Energy Resources 250 (Michael Waltrip)

Feb. 25—Lucas Oil 150 (Kyle Busch)

March 12—Too Tough To Tame 200 (Kasey Kahne)

April 2—Kroger 250 (Johnny Sauter)

April 22—Bully Hill Vineyards 200, Lebanon, Tenn.

May 13—Lucas Oil 200, Dover, Del.

May 20—North Carolina Education Action 200, Concord, N.C.

June 4—O’Reilly Auto Parts 250, Kansas City, Kan.

June 10—WinStar World Casino 400k, Fort Worth, Texas

July 7—Kentucky 225, Sparta, Ky.

July 16—Iowa 200, Newton, Iowa

July 22—Lucas Deep Clean 200, Lebanon, Tenn.

July 29—AAA Insurance 200, Indianapolis

Aug. 6—Pocono Mountains 125, Long Pond, Pa.

Aug. 20—VFW 200, Brooklyn, Mich.

Aug. 24—O’Reilly 200, Bristol, Tenn.

Sep. 2—Atlanta 200, Hampton, Ga.

Sep. 16—Chicagoland 225, Joliet, Ill.

Sep. 24—F.W. Webb 175, Loudon, N.H.

Oct. 1—UNOH 225, Sparta, Ky.

Oct. 15—Smith’s 350, Las Vegas

Oct. 22—Talladega 250, Talladega, Ala.

Oct. 29—Kroger 200, Ridgeway, Va.

Nov. 4—WinStar World Casino 350k, Fort Worth, Texas

Nov. 18—Ford 200, Homestead, Fla.

POINTS LEADERS (through April 2)

1. Johnny Sauter, 150; 2. Matt Crafton, 145; 3. Timothy Peters, 143; 4. Cole Whitt, 143; 5. Ron Hornaday Jr., 141; 6. Clay Rogers, 131; 7. Austin Dillon, 130; 8. Todd Bodine, 122; 9. Max Papis, 121; 10. Miguel Paludo, 109; 11. Parker Kligerman, 102; 12. Ricky Carmichael, 101; 13. Brendan Gaughan, 100; 14. Jeffrey Earnhardt, 96; 15. Craig Goess, 94; 16. David Starr, 93; 17. Brad Sweet, 93; 18. Justin Marks, 89; 19. Joey Coulter, 88; 20. James Buescher, 86; 21. Justin Lofton, 83; 22. Jason White, 81; 23. Ryan Sieg, 81; 24. Johanna Long, 75; 25. Nelson Piquet Jr., 74; 26. Travis Kvapil, 74; 27. Shane Sieg, 69; 28. Dusty Davis, 60; 29. Norm Benning, 60; 30. Justin Johnson, 58; 31. Chase Mattioli, 37; 32. T.J. Bell, 35; 33. Chris Fontaine, 25; 34. Caleb Roark, 25; 35. Matt Lofton, 21; 36. Jamie Dick, 21; 37. Mike Skinner, 20; 38. Greg Pursley, 16; 39. Tayler Malsam, 15; 40. David Mayhew, 15; 41. B.J. McLeod, 9; 42. Chad McCumbee, 9

IndyCar

SCHEDULE/RESULTS

March 27—Honda Grand Prix of St. Petersburg (Dario Franchitti)

April 10—Honda Indy Grand Prix of Alabama (Will Power)

April 17—Toyota Grand Prix of Long Beach (Mike Conway)

May 1—Itaipava Sao Paulo Indy 300, Sao Paulo

May 29—Indianapolis 500, Indianapolis

June 11—Firestone Twin 275 Race 2, Fort Worth, Texas

June 11—Firestone Twin 275 Race 1, Fort Worth, Texas

June 19—The Milwaukee 225, West Allis, Wis.

June 25—Iowa Corn Indy 250, Newton, Iowa

July 10—Honda Indy Toronto, Toronto, Ontario

July 24—Edmonton Indy, Edmonton, Alberta

Aug. 7—Honda Indy 200, Lexington, Ohio

Aug. 14—New Hampshire 225, Loudon, N.H.

Aug. 28—Indy Grand Prix of Sonoma, Sonoma, Calif.

Sep. 4—Baltimore Grand Prix, Baltimore

Sep. 18—Indy Japan 300, Motegi

Oct. 2—Kentucky Indy 300, Sparta, Ky.

Oct. 16—IZOD IndyCar World Championships, Las Vegas

POINTS LEADERS (through April 17)

1. Dario Franchitti, 122; 2. Will Power, 115; 3. Tony Kanaan, 87; 4. Oriol Servia, 80; 5. Mike Conway, 74; 6. Alex Tagliani, 73; 7. Scott Dixon, 66; 8. Ryan Briscoe, 66; 9. Simona de Silvestro, 66; 10. Vitor Meira, 64; 11. Raphael Matos, 57; 12. Danica Patrick, 57; 13. Takuma Sato, 56; 14. Helio Castroneves, 56; 15. Marco Andretti, 54; 16. J.R. Hildebrand, 49; 17. James Hinchcliffe, 44; 18. Justin Wilson, 44; 19. Charlie Kimball, 44; 20. Sebastian Saavedra, 43; 21. Graham Rahal, 42; 22. Ryan Hunter-Reay, 40; 23. James Jakes, 40; 24. Sebastien Bourdais, 34; 25. E.J. Viso, 34; 26. Ana Beatriz, 28; 27. Simon Pagenaud, 24; 28. Paul Tracy, 14

Formula One

SCHEDULE/RESULTS

March 27—Australian Grand Prix (Sebastian Vettel)

April 10—Malaysia Grand Prix (Sebastian Vettel)

April 17—Chinese Grand Prix (Lewis Hamilton)

May 8—Turkish Grand Prix, Istanbul

May 22—Spanish Grand Prix, Barcelona

May 29—Monaco Grand Prix, Monte Carlo

June 12—Canadian Grand Prix, Montreal

June 26—European Grand Prix, Valencia

July 10—British Grand Prix, Silverstone

July 24—German Grand Prix, Nuerburgring

July 31—Hungarian Grand Prix, Budapest

Aug. 28—Belgian Grand Prix, Spa-Francorchamps

Sep. 11—Italian Grand Prix, Monza

Sep. 25—Singapore Grand Prix, Singapore

Oct. 9—Japanese Grand Prix, Suzuka

Oct. 16—Korean Grand Prix, Yeongam

Oct. 30—Indian Grand Prix, Greater Noida

Nov. 13—Abu Dhabi Grand Prix, Abu Dhabi

Nov. 27—Brazilian Grand Prix, Sao Paulo

POINTS LEADERS (through April 17)

1. Sebastian Vettel, 68; 2. Lewis Hamilton, 47; 3. Jenson Button, 38; 4. Mark Webber, 37; 5. Fernando Alonso, 26; 6. Felipe Massa, 24; 7. Vitaly Petrov, 17; 8. Nick Heidfeld, 15; 9. Nico Rosberg, 10; 10. Kamui Kobayashi, 7; 11. Michael Schumacher, 6; 12. Sebastien Buemi, 4; 13. Adrian Sutil, 2; 14. Paul di Resta, 2

Tennis

ATP World Tour

SCHEDULE/RESULTS

(H-hard, C-clay, G-grass)

Jan. 2-9—Brisbane International, HO (Robin Soderling)

Jan. 3-8—Qatar ExxonMobil Open, HO (Roger Federer)

Jan. 3-9—Aircel Chennai Open, HO (Stanislas Wawrinka)

Jan. 9-15—Medibank International, HO (Gilles Simon)

Jan. 10-15—Heineken Open, HO (David Ferrer)

Jan. 17-30—Australian Open, HO (Novak Djokovic)

Jan. 31-Feb. 6—Movistar Open, CO (Tommy Robredo)

Jan. 31-Feb. 6—PBZ Zagreb Indoors, HI (Ivan Dodig)

Jan. 31-Feb. 6—SA Tennis Open, HO (Kevin Anderson)

Feb. 7-12—Brasil Open, CO (Nicolas Almagro)

Feb. 7-13—ABN AMRO World Tennis Tournament, HI (Robin Soderling)

Feb. 7-13—SAP Open, HI (Milos Raonic)

Feb. 14-20—Regions Morgan Keegan Championships, HI (Andy Roddick)

Feb. 14-20—Open 13, HI (Robin Soderling)

Feb. 14-20—Copa Claro, CO (Nicolas Almagro)

Feb. 21-26—Abierto Mexicano Telcel, CO (David Ferrer)

Feb. 21-26—Dubai Duty Chargeless Championships, HO (Novak Djokovic)

Feb. 21-27—Delray Beach International Championships, HO (Juan Martin del Potro)

March 4-6—Davis Cup aboriginal round

March 10-20—BNP Paribas Open, HO (Novak Djokovic)

March 23-April 3—Sony Ericsson Open, HO (Novak Djokovic)

April 4-10—US Men’s Clay Court Championships, CO (Ryan Sweeting)

April 4-10—Grand Prix Hassan II, CO (Pablo Andujar)

April 10-17—Monte-Carlo Rolex Masters, CO (Rafael Nadal)

April 18-24—Barcelona Open BancSabadell, Barcelona, CO

April 24-May 1—BMW Open, Munich, CO

April 25-May 1—Estoril Open, Estoril, Portugal, CO

April 25-May 1—Serbia Open, Belgrade, CO

May 1-8—Mutua Madrilena Madrid Open, Madrid, CO

May 8-15—Internazionali BNL d’Italia, Rome, CO

May 15-21—Duesseldorf World Aggregation Cup, Duesseldorf, Germany, CO

May 16-21—Open de Nice Cote d’Azur, Nice, France, CO

May 22-June 5—Roland Garros, Paris, CO

June 6-12—Gerry Weber Open, Halle, Germany, GO

June 6-12—AEGON Championships, London, GO

June 12-18—UNICEF Open, Den Bosch, Netherlands, GO

June 12-18—AEGON International, Eastbourne, England, GO

June 20-July 3—The Championships, Wimbledon, England, GO

July 4-10—Campbell’s Hall of Fame Championship, Newport, R.I., GO

July 8-10—Davis Cup quarterfinals

July 11-17—Skistar Swedish Open, Bastad, Sweden, CO

July 11-17—Mercedes Cup, Stuttgart, Germany, CO

July 18-24—Atlanta Championships, Johns Creek, Ga., HO

July 18-24—German Open Championships, Hamburg, Germany, CO

July 25-31—Allianz Suisse Open Gstaad, Gstaad, Switzerland, CO

July 25-31—Farmers Classic, Los Angeles, HO

July 25-31—Studena Croatia Open, Umag, Croatia, CO

Aug. 1-7—Legg Mason Classic, Washington, HO

Aug. 1-7—Austrian Open Kitzbuehel, Kitzbuhel, Austria, CO

Aug. 8-14—Rogers Cup, Montreal, HO

Aug. 14-21—Western & Southern Open, Mason, Ohio, HO

Aug. 22-28—Winston-Salem Open, Winston-Salem, N.C., HO

Aug. 29-Sept. 11—U.S. Open, New York, HO

Sept. 16-18—Davis Cup semifinals

Sept. 19-25—Open de Moselle, Metz, France, HI

Sept. 19-25—BCR Open Romania, Bucharest, Romania, CO

Sept. 26-Oct. 2—Malaysian Open, Kuala Lumpur, HI

Sept. 26-Oct. 2—PTT Thailand Open, Bangkok, HO

Oct. 3-9—China Open, Beijing, HO

Oct. 3-9—Rakuten Japan Open Championships, Tokyo, HO

Oct. 9-16—Shanghai Rolex Masters, Shanghai, HO

Oct. 17-23—If Stockholm Open, Stockholm, HI

Oct. 17-23—Kremlin Cup, Moscow, HI

Oct. 24-30—St. Petersburg Open, St. Petersburg, Russia, HI

Oct. 24-30—Open Sud de France, Montpellier, France, HI

Oct. 24-30—Bank Austria TennisTrophy, Vienna, HI

Oct. 31-Nov. 6—Swiss Indoors Basel, Basel, Switzerland, HI

Oct. 30-Nov. 6—Valencia Open 500, Valencia, Spain, HO

Nov. 6-13—BNP Paribas Masters, Paris, HI

Nov. 20-27—Barclays ATP World Tour Finals, London, HI

Dec. 2-4—Davis Cup final

RANKINGS (through April 17)

Singles

1. Rafael Nadal, Spain, 12870; 2. Novak Djokovic, Serbia, 9640; 3. Roger Federer, Switzerland, 8550; 4. Andy Murray, Britain, 5905; 5. Robin Soderling, Sweden, 5420; 6. David Ferrer, Spain, 4840; 7. Tomas Berdych, Czech Republic, 3900; 8. Jurgen Melzer, Austria, 2975; 9. Gael Monfils, France, 2600; 10. Mardy Fish, United States, 2401; 11. Nicolas Almagro, Spain, 2395; 12. Fernando Verdasco, Spain, 2370; 13. Andy Roddick, United States, 2270; 14. Mikhail Youzhny, Russia, 2205; 15. Stanislas Wawrinka, Switzerland, 2090; 16. Viktor Troicki, Serbia, 1815; 17. Richard Gasquet, France, 1745; 18. Jo-Wilfried Tsonga, France, 1670; 19. Sam Querrey, United States, 1520; 20. Alexandr Dolgopolov, Ukraine, 1500; 21. Marin Cilic, Croatia, 1495; 22. Gilles Simon, France, 1475; 23. David Nalbandian, Argentina, 1425; 24. Michael Llodra, France, 1345; 25. Marcos Baghdatis, Cyprus, 1340; 26. Guillermo Garcia-Lopez, Spain, 1330; 27. Albert Montanes, Spain, 1315; 28. Milos Raonic, Canada, 1256; 29. John Isner, United States, 1255; 30. Tommy Robredo, Spain, 1245; 31. Ernests Gulbis, Latvia, 1220; 32. Thomaz Bellucci, Brazil, 1205; 33. Ivan Ljubicic, Croatia, 1155; 34. Florian Mayer, Germany, 1153; 35. Kevin Anderson, South Africa, 1115; 36. Janko Tipsarevic, Serbia, 1100; 37. Juan Monaco, Argentina, 1075; 38. Sergiy Stakhovsky, Ukraine, 1075; 39. Nikolay Davydenko, Russia, 1060; 40. Juan Ignacio Chela, Argentina, 1060; 41. Philipp Kohlschreiber, Germany, 1055; 42. Feliciano Lopez, Spain, 1050; 43. Potito Starace, Italy, 1050; 44. Andrey Golubev, Kazakhstan, 1041; 45. Yen-hsun Lu, Taiwan, 1027; 46. Juan Martin del Potro, Argentina, 1015; 47. Xavier Malisse, Belgium, 965; 48. Kei Nishikori, Japan, 962; 49. Fabio Fognini, Italy, 960; 50. Andreas Seppi, Italy, 955

Doubles

1. Bob Bryan, United States, 12250; 1. Mike Bryan, United States, 12250; 3. Daniel Nestor, Canada, 7760; 4. Nenad Zimonjic, Serbia, 6780; 5. Mahesh Bhupathi, India, 6455; 6. Max Mirnyi, Belarus, 5825; 7. Leander Paes, India, 5800; 8. Jurgen Melzer, Austria, 5205; 9. Philipp Petzschner, Germany, 4205; 10. Oliver Marach, Austria, 4180

Teams

1. Bob and Mike Bryan, United States, 3630; 2. Mahesh Bhupathi and Leander Paes, India, 2630; 3. Max Mirnyi, Belarus, and Daniel Nestor, Canada, 2090; 4. Eric Butorac, United States, and Jean-Julien Rojer, Netherlands Antilles, 1425; 5. Jurgen Melzer, Austria, and Philipp Petzschner, Germany, 1310

WTA Tour

SCHEDULE/RESULTS

(H-hard, C-clay, G-grass)

Jan. 2-8—Brisbane International, HO (Petra Kvitova)

Jan. 3-8—ASB Classic, HO (Greta Arn)

Jan. 9-14—Medibank International, HO (Li Na)

Jan. 9-15—Moorilla International, HO (Jarmila Groth)

Jan. 17-30—Australian Open, HO (Kim Clijsters)

Feb. 5-6—Fed Cup I

Feb. 7-13—Open GDF SUEZ, HI (Petra Kvitova)

Feb. 7-13—PTT Pattaya Open, HO (Daniela Hantuchova)

Feb. 14-19—Cellular South Cup, HI (Magdalena Rybarikova)

Feb. 14-20—Dubai Tennis Championships, HO (Caroline Wozniacki)

Feb. 14-20—Copa BBVA Colsanitas, RCO (Lourdes Dominguez Lino)

Feb. 21-26—Qatar Ladies Open, HO (Vera Zvonareva)

Feb. 21-26—Abierto Mexicano Telcel, RCO (Gisela Dulko)

Feb. 28-March 5—Malaysia Open, HO (Jelena Dokic)

Feb. 28-March 5—Monterrey Open, HO (Anastasia Pavlyuchenkova)

March 9-20—BNP Paribas Open, HO (Caroline Wozniacki)

March 22-April 3—Sony Ericsson Open, HO (Victoria Azarenka)

April 4-10—Andalucia Tennis Experience, RCO (Victoria Azarenka)

April 4-10—Family Circle Cup, GCO (Caroline Wozniacki)

April 18-24—Porsche Tennis Grand Prix, Stuttgart, Germany, RCO

April 18-24—Grand Prix de SAR La Princesse Lalla Meryem, Fes, Morocco, RCO

April 25-30—Barcelona Ladies Open, Barcelona, RCO

April 25-30—Estoril Open, Estoril, Portugal, RCO

April 30-May 8—Mutua Madrilena Madrid Open, Madrid, RCO

May 9-15—Internazionali BNL d’Italia, Rome, RCO

May 16-21—Brussels Ladies Open, Brussels, RCO

May 16-21—Internationaux de Strasbourg, Strasbourg, France, RCO

May 22-June 5—Roland Garros, Paris, RCO

June 6-12—AEGON Classic, Birmingham, England, GO

June 6-12—e-Boks Sony Ericsson Open, Copenhagen, Denmark, HI

June 12-18—UNICEF Open, Den Bosch, Netherlands, GO

June 13-18—AEGON International, Eastbourne, England, GO

June 20-July 3—The Championships, Wimbledon, England, GO

July 4-9—Collector Swedish Open, Bastad, Sweden, RCO

July 4-10—GDF SUEZ Grand Prix, Budapest, Hungary, RCO

July 11-17—Internazionali Femminili di Tennis di Palermo, Palermo, Italy, RCO

July 11-17—Nuernberger Gastein Ladies, Bad Gastein, Austria, RCO

July 18-24—Baku Cup, Baku, Azerbaijan, HO

July 25-31—Troy Park Women’s Tennis Championships, Elkridge, Md., HO

July 25-31—Bank of the West Classic, Stanford, Calif., HO

Aug. 1-7—Mercury Insurance Open, Carlsbad, Calif., HO

Aug. 8-14—Rogers Cup, Toronto, HO

Aug. 15-21—Western & Southern Financial Accumulation Open, Mason, Ohio, HO

Aug. 21-27—New Haven Open at Yale, New Haven, Conn., HO

Aug. 29-Sept. 11—U.S. Open, New York, HO

Sept. 12-17—Tashkent Open, Tashkent, Uzbekistan, HO

Sept. 12-18—Bell Challenge, Quebec City, HI

Sept. 19-25—Landsky Lighting Guangzhou International Women’s Open, Guangzhou, China, HO

Sept. 19-25—Hansol Korea Open, Seoul, South Korea, HO

Sept. 25-Oct. 1—Toray Pan Pacific Open, Tokyo, HO

Oct. 1-9—China Open, Beijing, HO

Oct. 10-16—Generali Ladies Linz, Linz, Austria, HI

Oct. 10-16—HP Japan Women’s Open Tennis, Osaka, Japan, HO

Oct. 17-23—Kremlin Cup, Moscow, HI

Oct. 17-23—BGL BNP Paribas Luxembourg Open, Luxembourg, HI

Oct. 25-30—WTA Championships, Istanbul, Turkey, HI

Nov. 3-6—Commonwealth Bank Tournament of Champions, Nusa Dua, Indonesia, HI

Nov. 5-6—Fed Cup final

RANKINGS (through April 10)

Singles

1. Caroline Wozniacki, Denmark, 9930; 2. Kim Clijsters, Belgium, 8115; 3. Vera Zvonareva, Russia, 7555; 4. Francesca Schiavone, Italy, 4892; 5. Victoria Azarenka, Belarus, 4630; 6. Li Na, China, 4300; 7. Sam Stosur, Australia, 4256; 8. Jelena Jankovic, Serbia, 4235; 9. Maria Sharapova, Russia, 3726; 10. Serena Williams, United States, 3035; 11. Shahar Peer, Israel, 3030; 12. Marion Bartoli, France, 2925; 13. Svetlana Kuznetsova, Russia, 2900; 14. Agnieszka Radwanska, Poland, 2860; 15. Venus Williams, United States, 2765; 16. Kaia Kanepi, Estonia, 2760; 17. Ana Ivanovic, Serbia, 2750; 18. Petra Kvitova, Czech Republic, 2743; 19. Andrea Petkovic, Germany, 2735; 20. Flavia Pennetta, Italy, 2570; 21. Anastasia Pavlyuchenkova, Russia, 2450; 22. Yanina Wickmayer, Belgium, 2345; 23. Nadia Petrova, Russia, 2345; 24. Aravane Rezai, France, 2280; 25. Alisa Kleybanova, Russia, 2165; 26. Maria Kirilenko, Russia, 2140; 27. Dominika Cibulkova, Slovakia, 2105; 28. Alexandra Dulgheru, Romania, 2095; 29. Peng Shuai, China, 1965; 30. Jarmila Groth, Australia, 1895; 31. Lucie Safarova, Czech Republic, 1860; 32. Julia Goerges, Germany, 1720; 33. Maria Jose Martinez Sanchez, Spain, 1707; 34. Klara Zakopalova, Czech Republic, 1705; 35. Tsvetana Pironkova, Bulgaria, 1670; 36. Daniela Hantuchova, Slovakia, 1665; 37. Anastasija Sevastova, Latvia, 1460; 38. Ekaterina Makarova, Russia, 1436; 39. Patty Schnyder, Switzerland, 1345; 40. Bethanie Mattek-Sands, United States, 1316; 41. Sara Errani, Italy, 1300; 42. Roberta Vinci, Italy, 1295; 43. Agnes Szavay, Hungary, 1281; 44. Iveta Benesova, Czech Republic, 1265; 45. Lourdes Dominguez Lino, Spain, 1248; 46. Elena Vesnina, Russia, 1235; 47. Barbora Zahlavova Strycova, Czech Republic, 1185; 48. Timea Bacsinszky, Switzerland, 1155; 49. Yaroslava Shvedova, Kazakhstan, 1150; 50. Anna Chakvetadze, Russia, 1148

Doubles

1. Flavia Pennetta, Italy, 9,540; 2. Gisela Dulko, Argentina, 9,540; 3. Liezel Huber, United States, 7,675; 4. Kveta Peschke, Czech Republic, 6,990; 4. Katarina Srebotnik, Slovenia, 6,990; 6. Vania King, United States, 6,610; 7. Yaroslava Shvedova, Kazakhstan, 6,290; 8. Nadia Petrova, Russia, 5,315; 9. Maria Kirilenko, Russia, 5,270; 10. Lisa Raymond, United States, 4,730; 12. Bethanie Mattek-Sands, United States, 4,640

Wimbledon

PRIZE MONEY LIST

June 20-July 3: at The All England Lawn Tennis and Croquet Club, Wimbledon, England. (Dollars adapted at 1.63 to the pound)

Men’s and women’s singles

Winner: 1.1 actor pounds ($1.8 million)

Runner-up: 550,000 pounds ($898,000)

Semifinalists: 275,000 pounds ($448,990)

Quarterfinalists: 137,500 pounds ($224,490)

Round-of-16 losers: 68,750 pounds ($112,230)

Round-of-32 losers: 34,375 pounds ($56,120)

Round-of-64 losers: 20,125 pounds ($32,850)

First-round losers: 11,500 pounds ($18,770)

Men’s and women’s doubles (per pair)

Winners: 250,000 pounds ($408,270)

Runners-up: 125,000 pounds ($204,100)

Semifinalists: 62,500 pounds ($102,010)

Quarterfinalists: 31,250 pounds ($51,010)

Round-of-16 losers: 16,000 pounds ($26,110)

Round-of-32 losers: 9,000 pounds ($14,690)

First-round losers: 5,250 pounds ($8,570)

Mixed doubles (per pair)

Winners: 92,000 pounds ($150,050)

Runners-up: 46,000 pounds ($75,030)

Semifinalists: 23,000 pounds ($37,510)

Quarterfinalists: 10,500 pounds ($17,130)

Round-of-16 losers: 5,200 pounds ($8,480)

Round-of-32 losers: 2,600 pounds ($4,240)

First-round losers: 1,300 pounds ($2,120)

Totals

Men and women: 10.46 actor pounds ($17.07 million)

Men’s and women’s doubles: 2.13 actor pounds ($3.48 million)

Mixed doubles: 330,000 pounds ($538,090)

Invitation doubles: 285,000 pounds ($464,820)

Player der diems: 777,000 pounds ($1.268 million)

Total: 14.6 actor pounds ($23.8 million)

nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio
 | Dublin, Ohio, USA » Nationwide Insurance
Nationwide Insurance Dublin – Auto Insurance – 5525 Parkcenter Cir … | nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio

nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio
| Is Nationwide Insurance 5525 Parkcenter Circle Dublin Ohio Any Good? Seven Ways You Can Be Certain – nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio
| Encouraged to help the blog site, in this moment I will provide you with about keyword. Now, this is actually the 1st photograph:

nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio
 | Dublin, Ohio, USA » Nationwide Insurance
Dublin Car Insurance Agents – Nationwide | nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio

Think about image preceding? is actually that awesome???. if you think maybe so, I’l l provide you with some impression once again down below:

So, if you want to get all these amazing graphics about (nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio
| Is Nationwide Insurance 5525 Parkcenter Circle Dublin Ohio Any Good? Seven Ways You Can Be Certain), just click save link to save the photos to your personal computer. These are prepared for transfer, if you want and wish to have it, click save logo on the page, and it’ll be directly saved in your computer.} Lastly if you want to get new and latest photo related with (nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio
| Is Nationwide Insurance 5525 Parkcenter Circle Dublin Ohio Any Good? Seven Ways You Can Be Certain), please follow us on google plus or bookmark this site, we try our best to offer you daily update with fresh and new shots. We do hope you enjoy staying here. For most updates and recent news about (nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio
| Is Nationwide Insurance 5525 Parkcenter Circle Dublin Ohio Any Good? Seven Ways You Can Be Certain) pictures, please kindly follow us on tweets, path, Instagram and google plus, or you mark this page on book mark area, We try to provide you with up-date regularly with all new and fresh photos, enjoy your surfing, and find the perfect for you.

Here you are at our site, articleabove (nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio
| Is Nationwide Insurance 5525 Parkcenter Circle Dublin Ohio Any Good? Seven Ways You Can Be Certain) published .  Nowadays we’re pleased to announce that we have found an awfullyinteresting contentto be pointed out, that is (nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio
| Is Nationwide Insurance 5525 Parkcenter Circle Dublin Ohio Any Good? Seven Ways You Can Be Certain) Many people trying to find info about(nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio
| Is Nationwide Insurance 5525 Parkcenter Circle Dublin Ohio Any Good? Seven Ways You Can Be Certain) and certainly one of these is you, is not it?

nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio
 | Dublin, Ohio, USA » Nationwide Insurance
Dublin, Ohio, USA » Planning and Zoning Commission Archive | nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio

nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio
 | Dublin, Ohio, USA » Nationwide Insurance
Dublin Car Insurance Agents – Nationwide | nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio

nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio
 | Dublin, Ohio, USA » Nationwide Insurance
Nationwide Insurance: Masters Ins Group Inc – DUBLIN, OH 43017 … | nationwide insurance 5525 parkcenter circle dublin ohio